13. 3. 2010 Kalendárium

13.3.2010 1146 stříbrných denárů

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Depot 1146 stříbrných denárů našel před dvanácti lety detektorem kovu Keith Bennett, a to na jihu Warwickshire. Ještě rok poté se archeologové snažili zjisti, kdo římské mince ukryl.

Mince byly schované v hliněné nádobě a zakopané v hloubce asi dvacet centimetrů. Jejich hodnotu odborníci odhadli na několik desítek tisíc liber. Prohlášeny za poklad byly už v roce 2009.

Zkoumali ho odborníci z Britského muzea. Tenkrát dvaačtyřicetiletý Bennett, který pracuje v ústřední knihovně v Leamington Spa, našel poklad na poli farmáře Petera Turnera ve Stratfordu. „Keith hledal s detektorem kovu, kdy se najednou zastavil. Jeho detektor totiž začal vydávat signál, pustil se proto do kopání, až uviděl velký hrnec se stovkami stříbrných mincí,“ povyprávěl čtyřiasedmdesátiletý farmář.

Podle archeoložky Sary Wearové z muzea ve Warwickshire horní část hrnce poškodil pluh během orání. „Některé mince byly proto rozházené kolem hrnce, většina ale zůstala uvnitř. Mince pravděpodobně někdo zakopal do země, protože se obával, že o ně přijde. Banky tenkrát ještě nebyly,“ řekla Wearová.

Na mnoha mincích byla vyražena hlava císaře Augusta. Poklad má hodnotu pětinásobku ročního platu průměrného římského vojáka. Důvod, proč někdo mince ukryl, byla asi reakce na snižující se obsah stříbra v mincích za vlády císaře Nerona. Později mohl majitel s mincemi spekulovat na tehdejším finančním trhu. Zkorumpovanost Římské říše tehdy dosahovala obludných rozměrů. 

Stovky mincí mají na sobě podobiznu císaře Augusta, zatímco jiné pocházejí z doby kolem roku 63 našeho letopočtu. Depot dále obsahuje mince s podobiznou císaře Caliguly, malého Nera i s matkou, ale také císaře Tibéria. V depotu byly také uloženy padělky ze severní Afriky s velmi nízkým obsahem stříbra. „Je těžké zjistit, komu mince patřily a jak se k takové sbírce mincí vlastně dostal,“ uvedla archeoložka. 

Očekávalo se, že hodnota pokladu se bude pohybovat v řádech několika desítek tisíc liber. Přesné místo nálezu odmítli archeologové sdělit kvůli obavě, že se tam vydají zloději, aby získali ještě hodnotnější poklad a místo zcela znehodnotí. 

O tomto pokladu jsme psali zde: Archeologické zprávy

Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.business-live.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Nádhera

Nádherný nález. :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru