13. 5. 2013 Kalendárium

13. 5. 2013 V lese našli tělo vojáka

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Druhá světová válka , Kalendárium

Pětačtyřicetiletý muž před osmi lety objevil v lese u Oldřišova na Opavsku tělo mrtvého vojáka z druhé světové války. Na místo hned vyrazili policisté, technici i znalec z Archeologického ústavu v Opavě. 

Že jde o ostatky padlého vojáka z druhé světové války určil přivolaný archeolog. Pozůstatky i s ostatními věcmi si převzal starosta Oldřišova Petr Toman, který je nechal uložit v místní smuteční síni. 

„Na místě nálezu se nacházely části kostí lidského těla, část lebky, spodní čelist, zdeformovaný kovový hrnek, hřeben, drobné kovové mince, knoflíky, část identifikační známky vojáka a další drobné předměty,“ přiblížil tenkrát policejní mluvčí René Černohorský.

Nálezce kosterních pozůstatků si také hned tipoval, že jde o vojáka z druhé světové války. Spekulovalo se, že je členem sdružení, které se pátráním takového druhu zabývá. Objev kostry tak zřejmě nebyla náhodná. Sdružení totiž většinou mají k dispozici seznam pohřešovaných vojáků a lokalit, kde docházelo k bojům.

Právě na Opavsku se za druhé světové války odehrávaly četné boje. Hledači s detektory kovu tam už několikrát našli různou munici. Jeden z místních dokonce přímo na své zahradě pancéřovou pěst.

Ani starostu Tomana nepřekvapilo, že se u lesa nacházela kostra vojáka z druhé světové války. „Fronta se několikrát před Oldřišov posunula tam a zpět. Neustále se sem vracela. Jednou se sem tedy dostali Němci, potom zase Sověti a tak dále. V podstatě osmdesát procent nemovitostí bylo poškozeno nebo zničeno,“ nastínil Toman.

Části kostry vojáka byly zřetelné. Toman tenkrát uvedl, že nejspíš patří německému vojákovi. Pozůstatky předali zástupci občanského sdružení, které se zabývá sběrem kosterních pozůstatků a uložením na centrálním vojenském hrobu německých vojáků.

Oldřišov osvobodila v polovině dubna 1945 sovětská armáda. Se spojenci přijeli z Polska, aby na českém území zahájili ofenzivu vedoucí k osvobození Opavy, Ostravy a okolí….

Zdroje: Region Opavsko, www.denik.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru