13. 6. 2011 Kalendárium

13. 6. 2011 Nestarší bitevní místo z doby bronzové

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Před deseti lety objevili archeologové sto koster v údolí Tollense v severním Německu, což naznačuje brutální souboj mezi válčícími kmeny. Proražené lebky a zlomené kosti zřejmě ležely na nejstarším bojišti, jaké kdy bylo nalezeno. Pochází  z doby bronzové.

Kosti byly otlučené, lebky zlomené a v jedné z koster byl zapíchnutý hrot šípu. V korytě místní řeky pak potápěči nalezli zbraně. Byla mezi nimi například dřevěná hůl připomínající baseballovou pálku. Další pak vypadala jako palička na kroket, který se hraje na travnatém hřišti a palicí se posouvají koule skrz branky k cílovému kolíku.

Že archeologové narazili na bojiště naznačuje i fakt, že tam nenašli žádné fragmenty keramiky, které se vyskytují v běžných hrobech. Osm koster mělo zlámané kosti, jedna dokonce zlomeninu stehenní kosti. To nejspíš znamená, že dotyčný bojovník spadl z koně. 

K objevu se tenkrát vyjádřil vedoucí výzkumu Harald Lubke. Sám byl přesvědčený, že mají dost důkazů o tom, že skutečně našli bojiště z doby bronzové. „Z počátku neolitu už máme podobné nálezy například z Taiheim na jihu Německa. Žádný ale není tak brutální, co se týče počtu nalezených těl a zbraní,“ zavzpomínal Lubke.

Podle rozsahu zraněních byly v boji skutečně použité především tupé zbraně. Archeologové tvrdí, že většina obětí byla mrtvá téměř „hned“. Nenašli žádné stopy po hojení. 

„Máme i důkazy o použití ostrých zbraní, ale není jich tolik. Bojovalo se prostě hlavně palicemi,“ dodal Lubke. „Všichni umřeli poměrně rychle a nenašli jsme ani žádný klasický hrob, prostě umírali na místě,“ uvedl ještě vedoucí výzkumu. 

Obětí mohlo být daleko více. Některá těla pravděpodobně skončila v řece a proud je odplavil neznámo kam. „Pozůstatků bude určitě daleko více, ale ty už jen těžko najdeme. Pokusíme se zjistit, kde přesněbitva vypukla. Myslíme si, že to bylo někde dál proti proudu řeky. Pokud to vybádáme, možná najdeme další těla padlých bojovníků a zjistíme i víc informací o konfliktu,“ uvedl ještě tenkrát Lubke.  

Archeologové zprávu o nálezu bojiště z doby bronzové zveřejnili v prestižním časopise Antiquity…

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Brutální a zajímavé.

No, do mírumilovných zemědělců daleko :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru