14. 3. 2010 Kalendárium

14.3.2010 Slovensko žilo pádem meteoritu

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium , Astronomie a dalekohledy

Doslova šílenství vypuklo před jedenácti lety na Slovensku poté, co u obce Bretka spadly úlomky meteoritu. Hrnuli se tam tenkrát hledači s detektory kovu s cílem odvést si alespoň malý kousek domů. 

Meteorit spadl v noci a vyděsil velkou část východního Slovenska. Šířila se tenkrát fáma, že místo hlídají hasiči, aby se tam nikdo nedostal. Zdejší velitel ale tuto informace popřel. Událost tenkrát zaujala odborníky z Astronomického ústavu, kterým místní zavolali.

Obyvatelé Bretky vyprávěli, jaký to byl rachot a záře, když meteorit dopadl na zem. Drahomír Chochol z Astronomického ústavu tenkrát uvedl, že těleso asi kolem 23.20 hodin vybuchlo v přibližně třicetikilometrové výšce nad Zemí a velké bylo asi jako fotbalový míč.

Také řekl, že v takových případech nelze očekávat, že na zem dopadnout nějaké větší úlomky. „Budou měřit půl centimetru až centimetr. My navíc nevíme, jestli vůbec něco spadlo na zem. A pokud ano, zda na území Slovenska, Polska nebo Ukrajiny. Nemáme žádnou přesnou lokalizaci ani směr. Víme jen, že to vybuchlo někde nad Slovenskem, ale kde přesně, to nevíme," říkal tenkrát odborník z Astronomického ústavu.

V době pádu bohužel nebyla v provozu kvůli nepříznivému počasí většina evropské bolidové sítě, takže získaných dat bylo velmi málo. Některé úlomky astronomové ale nakonec našli. Meteorit jinak shořel v atmosféře a ozářil oblohu v okruhu několika stovek metrů. O pádu se odborníci podrobněji rozpovídali na konci března 2010. 

Největší kus, kteří pracovníci Astronomického ústavu našli, vážil přes dva kilogramy a měl tmavě šedou baru. „Oproti jiným kamenům, které se běžně nacházejí, byl poměrně těžký,“ nastínil Marek Husárik z Astronomického ústavu. 
 
Také se rozpovídal o pádech meteoritů na Slovensku, které se odehrály už dříve v minulosti. Podle Husárika jde o poměrně častý jev, který ale není snadné zaznamenat. Na Slovensku měli doposud informace o pěti. Poslední nález pocházel z roku 1994 z obce Rumová.

Část nálezů úlomků z meteoritu, který dopadl u obce Bretka, šlo na analýzu. Odborníci chtěli zjistit jeho složení. Větší úlomky skončily v muzeích v Česku, Maďarsku a Slovensku. „Místo dopadu nám pomohla určit videa z Maďarska,“ uzavřel Husárik. 

Zdroje: www.cro.cz, www.astro.cz, www.cas.sk, www.tn.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Pěkný čtení, máš pak někde odkaz na ten tvůj top nález? Asi před dvouma měsíci jsme se o něm bavili v Jílovém. Tak bych se rád mrknul ;-)

To Lucky: to takto hezké opravdu není, byla ta taková špindíra maličká :) Ale někde to tady na LP je, byla to klubová akce s Ondřejovem. Tudíž to najdeš :)

Já tě nevim kolego, ale myslím, že se v tomto případě jedná o meteorit Košice, který spadl u Vyšného Klátova 14 dní předtím 28.2.2010 a média o tomto informovaly s jistým zpožděním.
Nad obcí Bretka ho možná mohli jen pozorovat, ale nezdá se mi, že by spadly na Slovensko dva meteority s odstupem dvou týdnů, jeden do Klátova 28.2 a druhý do Bretky 14.3. o:-)

Elmara.... Ty jsi našel meteorit? :-O.. Povídej prehanej prosiiiim, to zní velice zajímavě :-)

No jo, to bylo velký. ;-) Jak to komentoval Křema, "Slepé kuře našlo zrno" :-)

Dohledávali jsme s klukama s Ondřejova dopadové pole bolidu Benešov a já to trefil. Bylo to hezký a kamínek byl pořádné UFO. Pár konferencí pak proběhlo na téma zda vůbec může být reálný. Ale nakonec se našel podobný někde v Africe tak jim to uznali. :-)

Bohužel toho tady spadne málo, jinak by se podobné akce dělali častěji. V Ondřejove prostě sedí parta, kteří se tak trochu modlí, aby občas přiletělo něco pořádného ;-)

Pěkné, díky za článek. :-)

@ Elmara, myslíš něco o průměru 1 km a víc? :-D :-D

To Tovarník: nevím jestli by to pak nebylo moc a nestačil by jim menší jenom 100vkách metrů ;-)

Nezeptáš se, nevíš. Co já vím jak jsou na velikost náročné? Pardon, nároční ;-)
Každopádně, až budou jejich motlidby vyslyšeny, nás ani je to už zajímat nebude :-P

Tam záleží na každém metru.. 100 metrů hezká šou, kilometr velký problém... 10km.. možná tady bude vládnout jiný druh, 100km ...život začně od bakterií..... ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru