14. 4. 2018 Kalendárium

14. 4. 2018 Hulvácký poklad

Kategorie: Poklady , Kalendárium

Před čtyřmi lety šel v Ostravě-Hulvákách pán se synem na procházku a objevil poklad. Šlo o bezmála sto stříbrných drobných mincí. Podle odborníků pravděpodobně někdo ukryl mince během nepokojů v sedmnáctém století.

Poklad se nacházel v prostoru staré cesty spojující Mariánské Hory, tedy někdejší Čertovu Lhotku, a Zábřeh. Nálezce se zachoval vzorně a zavolal do Ostravského muzea.

„Bylo třeba provést záchranný archeologický průzkum. Tehdy nám velice pomohl pan primátor Tomáš Macura, který do dvou dní zajistil povolení Ostravských městských lesů. Pokud bychom tam začali kopat bez povolení, dostali bychom se do problémů,“ zavzpomínal archeolog Roman Bertha.

Všechny mince i zlomky prozkoumali vědci skenerem. Depot následně putoval do depozitáře Ostravskému muzea, o pokladu byla dokonce napsána publikace.

Většina mincí pochází z druhé poloviny sedmnáctého století, byly raženy ve slezských mincovnách. Na některých mincí je vyobrazený Leopold I. s odulým rtem, který byl typický pro rod Habsburků.  Osoby, které jí trpí, mají dolní čelist natolik prodlouženou a vystouplou, že dolní zuby vyčnívají přes horní, takže často ani nemohou zavřít ústa. 

„Zdejším regionem procházela vojska, proběhla zde vojenská střetnutí. Místní obyvatelé ze strachu před rabováním mohli své cennosti ukrýt. V centru Ostravy se patrně z tohoto důvodu ukryté mince nalezly už v roce 1965. Svým majitelem mohly být uschovány v roce 1623 při průchodu vojenských oddílů městem,“ připomněl ještě Bertha.

Známý je také další poklad nalezený v Ostravě v roce 1965. Mince objevil bagrista A. Mašek. Depot příkladně nahlásil ostravským archeologům, kteří přijeli na místo a hrnec s 228 mincemi vytáhli ze země.

Nejstaršími mincemi pokladu jsou groše z období vlády Vladislava II. Jinak mince pochází ze slezských knížectví jako Nisa, Lehnice-Břeh a podobně.

O pokladu jsme psali více zde: Poklad při demolici domu
Zdroje: www.stoplusjednicka.cz, www.denik.cz, www.rozhlas.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To bude nějaký renonc,ne? Na Ostravsku jsou jen vršky od piva,a munice... :-) :-) :-) 8-)

V 17 století, ještě vršky od piva nebyly ani na Ostravsku🤭😁

Mojí synové už se mnou nechtěj chodit do lesa na procházku. Takže nemám šanci najít poklad v prostoru staré cesty :,-( ...
Jinak pěkný článek :-)

To Janek 67 v sedmnactym storočiu som též něbol hladačom,a terazky hej... to MarkyMark... přiznám se,že v tomhle směru zaostavam...asi nejsem správně zodpovědný i když si dovedu představit,že oficiální místa třeba nějakého hledače naštvou,(odbydou,zbuzeruji,atd,)a on jim jako odměnu bude každý měsíc nosit pár hrsti sežranych knoflů, nabojnic,projektilů,a jiného šrotu,se žádostí o nějaký předávací protokol,atd,atd... to by měli jistě radost z takových "artefaktů archeologicke povahy"...nj...každá mince má dvě strany,a každá vyhláška, zákon využít,či zneužít

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru