14. 9. 2020 Kalendárium

14. 9. 2020 Poklad má hodnotu čtyři miliony

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Historickou hodnotu kolem čtyř milionů korun má poklad, který loni objevila dvojice v lese nedaleko kláštera Kladruby na Tachovsku. Depot obsahoval 435 zlatých a stříbrných mincí ze čtrnáctého století.

Poklad našli dva mladí lidé už v březnu, historickou hodnotu oznámili odborníci zhruba o půl roku později. V západních Čechách jde o ojedinělý nález. Poklad se nacházel asi pět kilometrů od zmiňovaného kláštera. Ve čtrnáctém století, odkud nalezené mince pochází, si jejich majitel mohl za takové množství koupit třeba celou vesnici.

Mince někdo ukryl v mělké skrýši, která byla zakrytá plochým kamenem. Poklad našli dva mladí lidé během procházky lesem (některé zdroje píšou jen o muži). Všimli si místa, které rozryli divočáci. V listí se pak třpytila zlatá mince, kolem které bylo několik stříbrných. Když nálezci zvedli kámen, objevili další. 

Nálezci se zachovali vzorně a zavolali hned do Západočeského muzea v Plzni. „Převrácením částečně vyčnívajícího kamene se ukázalo původní místo uložení depotu s množstvím dalších mincí,“ uvedla mluvčí muzea Romana Němečková. 

Dva měsíce trvalo, než odborníci z muzea mince vyčistili. Součástí pokladu byly zlaté uherské mince jako dukát Karla Roberta, 42 dukátů Ludvíka I. Velikého, 30 dukátů s anjouovským erbem stejného panovníka. 

Dále dukáty Českého království, a to třináct dukátů Karla IV., dva dukáty s císařskou korunou Karla IV. Z ostatních zemí jsou zastoupeny dukáty Albrechta Rakouského, dukát Ruprechta I. Falckého, dukát hanzovního města Lübeck, tři stříbrné groše Václava II. tři stříbrné groše Jana Lucemburského a 339 stříbrných grošů Karla IV.

Kdo poklad ukryl zůstává záhadou. Pro odborníky je vždy těžké zpětně zjistit, kdo mince vlastnil. Podle toho, kde se mince nacházely, se můžeme pouze domnívat, že je někdo schoval narychlo. Majitel pokladu patrně utíkal před velkým nebezpečím. Mohlo jít o někoho z kláštera nebo lupiče, který se pokladu zmocnil. V době ukrytí dobové záznamy zmiňují na panství kláštera spory, kdy došlo i k násilí. 

Poklad byl podle odborníků z muzea zakopaný na konci sedmdesátých let 14. století, ještě před rokem 1378 až 1379. Nejmladší mince depotu jsou totiž groše Karla IV. V nálezu však již nebyla jediná mince Václava IV.

Zdroje: www.idnes.cz, www.aktualne.cz, www.plzen.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No to by mě šlehlo

:D si koupím prase místo detiku že jim to furt žerou

Žila byla v lese tři prasátka. Dva kanečci a bachyňka . Nejstarší kaneček se jmenoval Deus a ten mladší Equinox. Bachyňka se jmenovala Nokta. Byla to zvláštní prasátka , protože milovala kovové věci, které kdysi dávno zakopali lidé.........
Teď vážně......alespoň to odevzdali, kdokoliv jiný by to už dávno rozprodával na aukru , třeba mládě od Srny..... o:-)

Čtyři miliony mě přijdou tedy málo. Jenom ty dukáty Karla IV. mají rozhodně větší hodnotu. :-/

Přesně, vůbec nevím, jak se určuje historická hodnota. Vždycky jsem si myslel, že je násobně vyšší než tržní hodnota, protože zahrnuje i ty okolnosti a poznání kolem nálezu/předmětu. Chci nakupovat mince tam, kde nakupují znalci muzea :-)

Toto raději nenajít, bo bych dostal určitě infarkt :-P

To je už vcelku důstojný nález :-D

jj ... nezmění ... a ať to tak zůstane ... :-P

Já bláhovec procházím lesy a mávám a mávám....místo toho bych měl důkladně zkoumat divočáky rozrytá místa :-)

Prospektor hele mě se to fakt kdysi stalo.Divočák rozryl v lese tak metr na metr a navrh vyhrábl 3 krejcar moravských stavů 1620.Když jsem to projel pořádně ještě tam byl fufnik Maxika I.Jasně že bych je vzal i detíkem ale taky možná ne byli pod pařezem co ho divočák rozryl a tu trojku vyhodil navrch.Stačilo jen sebrat.

Zprostředkovával jsem teď předání jednoho depotu mincí do NM. Našel ho hledač detektorem také v prostoru rozrytém prasaty. Bohužel to byl depot brakteátů, které kanci rozdupali na kousky :-(

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru