15. 4. 2011 Během renovace domu objevil džbán s mincemi

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Stavitel Richard Mason z Lindisfarne (ostrov u pobřeží severovýchodní Anglie) objevil sbírku zlatých a stříbrných mincí. Nacházely se ve džbánu, který byl ukrytý ve sklepě. Na jedné z mincí je vyobrazený Klement VIII., který v šestnáctém století odmítl anulovat sňatek Jindřicha VIII. s Kateřinou Aragonskou.

Mince zvaná scudo pochází z Ancony ve střední Itálii a má se za to, že je to možná teprve druhá mince svého druhu objevená kdekoli jinde na světě. Je tak vzácná, že odborníci, které Mason kontaktoval v Itálii, vědí pouze o jedné další podobné minci, která byla prodána v posledních dvou desetiletích.

Dohromady obsahuje nalezený sbírky deset zlatých a sedm stříbrných mincí ze čtyřicátých až šedesátých let 16. století. Mason ukázal depot místnímu archeologovi, který kontaktoval Britské muzeum. O něco později už byly mince prohlášeny za poklad. Peníze chtělo získat muzeum v Hancocku. 

Tehdy osmatřicetiletý Mason provozuje se svým otcem stavební firmu. Dům, na kterém pracovali, byl postavený v roce 1962, ale stojí na pozůstatcích stavby ze 14. století. „Kopal jsem kolem trubky a najednou uslyšel cinknutí. Pomyslel jsem si, že je to divné, tak jsem začal hledat a vytáhl jsme malý džbán. Byl od bahna a hlíny,“ zavzpomínal Mason.

„Rychle jsem se podíval dovnitř, džbán vypadal prázdný. Hodil jsem ho do zadní části dodávky. Později jsem si říkal, že by bylo fajn provést jarní očistu. Když jsem džbán otočil, nemohl jsem uvěřit, že se sypou stříbrné a zlaté mince. Předtím jsem nenašel nic, co by mělo větší hodnotu,“ dodal Mason.

Sbírka mincí byla dočasně uložená v Britském muzeu. „Šlo pravděpodobně o úspory, které někdo shromažďoval řadu let. Následně je zakopal, aby byly v bezpečí. Depot obsahuje mince z Itálie, Francie i Saska. Nevíme, kdo mince vlastnil. Ale zdá se, že se z nějakého důvodu pro ně nemohl vrátit,“ řekl Ian Richardson z Britského muzea. 

Majitel podle něj možná zapomněl, kde mince ukryl nebo prostě zemřel. „Je to vzácnost najít kompletní nádobu s mincemi. Opravdu jde o neobvyklý nález. Jedna z mincí byl identifikována jako stříbrný tolar vyrobený v roce 1500 v Německu. Je zajímavý tím, že byl přijatý v amerických koloniích a později se stal známým jako dolar,“ poznamenal ještě Richardson. 

„Lindisfarne, neboli Svatý ostrov, jak mu tady říkáme, byl v 16. století dobře využívanou námořní základnou. Není vyloučeno, že se tu protáčely mince z celé Evropy,“ dodal Mason.

V roce 1963 našel Alan Short ze Seahouses hromadu alžbětinských stříbrných mincí na téměř stejném místě na Svatém ostrově. Těchto padesát mincí je nyní umístěno v The Hancock Museum v Newcastlu.

Zdroj: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Jó Lindisfarne, tam by chtěl hledat každej 8-)

Jó Richardson. Odborník na slovo vzatý.

Zajímalo by mě, co je ten hrneček, se kterym tam pózuje. Skutečnej od pokladu bude ten na první fotce - když si po vykopání myslel, že tam nic neni, nefotil by se s nim.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru