15. 5. 2010 Kalendárium

15. 5. 2010 Na výletě našli 178 stříbrných mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Hledači s detektory kovu ze spolku West Riding Detector Group se před jedenácti lety cítili, jako kdyby vyhráli „jackpot“. Poblíž Knaresborough v severním Yorkshiru totiž našli 178 stříbrných mincí z dvanáctého století.

Podle prvotních odhadů měl depot hodnotu kolem čtyřiceti tisíc liber. Šlo o dosud největší nález mincí na severu Anglie. Zároveň jde o jediný poklad složený z haléřů konkrétního typu. Nejstarší pochází ze začátku jedenáctého století. 

Na objevení pokladu se podílelo hned patnáct členů West Riding Detector Group. „Když chodíme s detektory kovu, obvykle nacházíme staré nábojnice nebo bezcenné kovy, ale ten den, kdy jsem zaslechli pípání a našli hromadu mincí, byl neskutečný. Přitom jsme původně vůbec žádný výlet neplánovali, vše se domluvili na poslední chvíli. Dnes jsme všichni rádi, že jsme vyrazili,“ uvedl tenkrát Peter Spencer, člen West Riding Detector Group. 

„Bylo to jako vyhrát v loterii. Cena pokladu se může vyšplhat až na čtyřicet tisíce liber. O něčem takovém jsem si mohl nechat jenom zdát, ale ono se to skutečně stalo,“ dodal další hledač Julian Szulc.

Nález poklad komentovali pro média i další členové West Riding Detector Group. Všichni byli patřičně nadšení. „Už po pár minutách nám bylo jasné, že jsme našli něco neobvyklého a vzácného. S detektory kovu hledám už 27 let, ale nic podobného jsem doposud neobjevil. Nález stříbrných mincí je doposud to nejlepší, co jsem našel,“ řekl Jeffrey Warden.

Koroner pro North Yorkshire Rob Turnbull mince na doporučení odborníka z Britského muzea prohlásil za poklad. Poté byl depot odeslán do muzea, kde jich zkoumali a ocenili odborníci. Peníze z prodeje byly rozděleny mezi skupinu nálezců a vlastníka pozemku, kde se hromada mincí nacházela.

Zájem o poklad tenkrát projevilo hned několik institucí, včetně Fitzwilliamova muzea v Cambridge. Mince pochází z období kolem roku 1132 a v době nálezu byla jejich nominální hodnota mezi sedmi až osmi tisíci librami. 

Mince byly vyražené v období vlády anglického krále Jindřicha I., který měl normanský původ. Byl čtvrtým synem slavného Viléma I. Dobyvatele. Byl nazýván Beauclerc pro svoji vzdělanost, a také Lion of Justice, protože zdokonalil tehdejší legislativní a administrativní systém.

Zdroje: www.bbc.com, www.yorkpress.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru