16. 3. 2009 Kalendárium

16. 3. 2009 Pod latrínou našel poklad z 18. století

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Nádobu obsahující 4,5 kilogramu mincí našel pod suchým záchodem stavař ze Šuran na jihu Slovenska. Peníze pocházely z období povstání Františka II. Rákócziho. Odbornici nakonec napočítali 1725 měděných mincí. 

Poklad vykopal majitel domu Peter Havlík pod suchým záchodem. Podle odborníků má depot velkou numizmatickou hodnotu, je zajímavý počtem měděných mincí. „Dle velikosti to vypadá, že jsou všechny stejné,“ uvedl tenkrát ředitel Ponitrianskeho muzea Anton Števko.

Když Havlík kopl do země, hliněný hrnec s mincemi se rozbil. „Během kopání pod latrínou stavební dělník Peter Havlík lopatou narazil na neznámý hrnec. Nádobu rozbil na kousky, začaly se z ní sypat mince. Sypaly se dokonce i z lopaty,“ řekl tenkrát Miroslav Eliáš, správce Městského muzea Šurany.

Hodnota pokladu se pohybovala kolem osmi a půl tisíců eur. Šlo o měděné půlturáky (drobné peníze z doby rakouské monarchie) z období povstání Františka II. Rákócziho, které se datuje mezi roky 1704 a 1707. Byly vyražené v Kremnici, což dokazuje značka KB. 

O pokladu jsme psali také zde: Mince pod latrinou

Ve své době přitom měděné půlturáky neměly moc velkou hodnotu. „Když odešlo vojsko, byly téměř bezcenné. To byl možná i důvod, proč majitel depot zakopal,“ poznamenal Števko. Před třinácti lety, kdy Havlík poklad našel, se hodnota dotyčné mince pohybovala okolo pěti eur. Tehdy šlo v přepočtu o 135 korun. 

Podle Vladimíra Bíroše z Ponitranského muzea je zvláštní, že někdo takové mince zakopal. „Rákóczi neměl moc peněz, protože vedl dlouhou válku s Habsburky. Měděné mince v té době neměly velkou hodnotu. Je zvláštní, že je někdo zakopal,“ domnívá se Bíroš. 

Naposledy se takový poklad na území Nitranského kraje našel před dvaceti lety. Dokonce ve stejné části Šuran. V zdejším kostele se vykopaly mince z patnáctého století. Historické mince se před několika lety našly také v centru Michalovec, kde při kopání plynové přípojky narazili dělníci na hliněný hrnec s 500 stříbrnými mincemi ze šestnáctého století.

Zdroje: www.cas.sk, www.idnes.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru