16. 5. 2011 Kalendárium

16. 5. 2011 Zlatý řetěz ze 17. století

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe , Nálezy nejenom s detektorem kovů v mořích a oceanech

Před desíti lety Bill Burt vytáhl z oceánu zlatý řetěz ze sedmnáctého století. Jeho cena byla odhadnuta na 250 tisíc dolarů. Potápěč honosný šperk zahlédl, když se potápěl k vraku španělské lodi Nuestra Senora de Atocha.

Tato španělská galeona ztroskotala v roce 1622 poblíž Key West na Floridě. Už v roce 1985 vrak objevil Mel Fisher, který se stal jedním z nejbohatších lovců pokladů. 

Psali jsme o tom zde: Potápění u Nuestra Senora de Atocha

Zlatý řetěz našel Bill Burt, který pracuje pro společnost Mel Fisher's Treasures. Hledal ztroskotanou Nuestra Senora de Atocha. Řetěz je složený z 55 článků a nachází se na něm smaltovaný kříž i oboustranně rytý medailon s Pannou Marií a kalichem. Na okrajích kříže se nachází nápisy v latině. Řetěz měří přes sto centimetrů.

Už dříve podvodní archeologové objevili 22 stříbrných mincí a dělovou kouli, když se pohybovali směrem na východ od místa, kde se vrak nachází. „Přesunuli jsme se na sever, kde byl i krásný zlatý řetěz. Za devět let, kdy jsem kapitánem lodi společnosti Mel Fisher's Treasures, se nám nic podobného nepodařilo objevit. Jde zatím o nejunikátnější věc, kterou jsme z vody vylovili,“ řekl Andy Matroci, kapitán záchranné lodi Mel Fisher's Treasures.

Předpokládá se, že šperk pochází z nechvalně známé pokladnice Atochy. Společnost už za celou doby, kdy se k vraku potápí, objevila historické artefakty v hodnotě půl miliardy dolarů. A to ve zlatě, stříbře a smaragdech.

Konkrétně objevili tisíce artefaktů, stříbrné mince, zlaté mince (mnohé v téměř původním) stavu, nádherné sady šperků s drahými kameny, zlaté řetízky, různé druhy výzbroje, a dokonce i semena, která později vyklíčila. 

Hádali se s vládou USA, která si činila nárok na vrak a vše, co se na jeho palubě nacházelo. Státní úředníci na Floridě zabavili mnoho věcí, které Fisherova posádka získala. Ale po osmi letech sporů rozhodl Nejvyšší soud USA ve prospěch nálezců.

V době, kdy potápěč vylovil zlatý řetěz, ještě nebyla společnost Mel Fisher's Treasures zdaleka u konce s hledáním. Stále zbývalo probádat zádní část lodi, kde cestovali bohatí pasažéři z řad šlechty a duchovenstva. Podle odborníků se tam nachází poklad v hodnotě půl miliardy dolarů…

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

wow

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru