17.1.2009 824 zlatých mincí ze Suffolku

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Šedesátiletý mechanik Michael Dark před dvanácti lety zkoumal pole v Suffolku a měl neuvěřitelné štěstí. Našel poklad čítající přes sedm set zlatých mincí, další se pak podařilo dohledat během dvoudenní akce. Zapojili se i pracovníci Britského muzea.

Celkem hledač v roce 2009 detektorem kovu našel 783 zlatých statérů. (Označují se tak zřejmě nejstarší maloasijské mince, ražené z, ale také i keltské zlaté „duhovky“, které se našly i na českém území.) Další kousky objevili na stejném místě odborníci z Britského muzea společně se zástupci rady hrabství Suffolk, kteří bádáním strávili dva dny.

Suffolský podklad se nacházel v jámě vykopané v pozdně keltské době na kraji příkopu. Celkem se tak skládá z 824 mincí. Byl uložený v keramické nádobě poblíž Wickam Market.

„Mince pochází z období mezi léty 40. př. n. l. až 15 n. l. Kromě dvou mincí je všechny razili Icenové. Tento kmen pobýval na východě Anglie a známá je jeho královna Boudica,“ uvedla tenkrát archeoložka Jude Plouviez. Dvě odlišné mince pocházely z Lincolnshire.

Hodnotu depotu tenkrát odborníci odhadli až na jeden milion liber. „Je to vzrušující nález. Poskytne nám spoustu nových informací o pozdní době železné. Hlavně, jak se žilo na východě Anglie. Objev mincí naznačuje, že poblíž místa nálezu se nacházela významná osada. Mohla být osídlená bohatými kmeny,“ dodala ještě archeoložka.

Dále uvedla, že tento nález je největší sbírkou zlatých mincí z doby železné objevený na území Velké Británie od roku 1849, kdy zemědělský dělník objevil v poli poblíž Milton Keynes asi 2 000 zlatých statérů.

O nálezu jsme psali v archeologických zprávách: Archeologické zprávy

Přesné místo nálezu odmítli odborníci sdělit. S hledáním s detektory kovu měl Michael Dark dvacetileté zkušenosti. Mince identifikoval díky internetu, kde objevil zprávu o nálezu z roku 1885. Šlo o zlatý statér typu Freckenham.

Nejprve mince umyl teplou vodou a potom zavolal majiteli pole, kde se depot nacházel. Ten kontaktoval archeologickou službu v Suffolku. V červnu 2011 zakoupilo poklad Ipswichské muzeum asi za třetinovou částku proti původnímu odhadu, přesně tedy za 316 tisíc liber. V muzeu je tento poklad trvale vystaven. Peníze si rozdělili nálezce a majitel pole.

Zdroje: www.bbc.com, https://heritage.suffolk.gov.uk/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Nádhera, děkuji za článek. :-)

krásný to musel být zážitek

:-O

To by mě opravdu vezli.... :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru