17. 12. 2014 Kalendárium

17.12.2014 Nákrčníky z doby železné

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Oblast kolem anglického Jersey byla známá tím, že jsou tam ukryté zlaté šperky. To potvrdili archeologové, kteří tam našli zlatý keltský nákrčník a další z neznámé slitiny.

Nádherný keltský poklad objevili archeologové v prosinci 2012 poblíž města Jersey ve Velké Británii. Tým odborníků prohledával oblast známou tím, že se tam zřejmě nachází šperky. A to se také potvrdilo. Archeologové vykopali z hlíny krásné keltské nákrčníky. Nejprve objevili dva. Jeden pozlacený, druhý tenkrát pro ně z neznámé slitiny.

Kromě nákrčníků archeologové našli také stříbrnou brož a kousek zlatého plechu. O objevu jsme tenkrát psali v archeologických zprávách:

https://www.lovecpokladu.cz/home/archeologicke-zpravy-nejen-pro-hledace-s-detektory-kovu-prosinec-2014-6480

Jde o doposud nejvýznamnější nález, který se v dané lokalitě podařil. Archeologové o nákrčnících uvedli, že jde o masivní šperk, který jeho majitel nosil kolem krku. Oba nalezené kousky se „odemykaly“ přes dvě masivní kolečka o průměru přibližně čtyři centimetry a tloušťce jeden centimetr.

Objevené šperky byly hned svěřeny do rukou odborníků, aby je vyčistili. „Je to pro nás neuvěřitelné období. Stále přibývají nové zlaté artefakty,“ uvedl konzervátor Neil Mahler, který dostal nákrčníky na starosti. Celkem archeologové v dané oblasti našli šest nákrčníků, pouze jeden je ale pozlacený a v celku.

Po odborné stránce nákrčníky zkoumal Andrew Fitzpatrick, který je odborníkem na šperky z doby železné. Podílel se již na studiu jiných nálezů z okolí Jersey. Podobné artefakty zkoumal také v belgickém Bergenu a německém Niederzieru. „Právě tam se našly podobné předměty z období kolem druhého století před našim letopočtem,“ poznamenal Fitzpatrick.

Archeologové našli v Jersey také malý kámen pravděpodobně vyrobený z místní žuly. Podle odborníků může jít o obyčejný oblázek z pole, který během pohřbu spadl do jámy. Ale protože měl zvláštní tvar a velikost, tak se ho archeologové rozhodli blíže prozkoumat.

Než archeologové nákrčníky vytáhli z hlíny, tak místo podrobně zdokumentovali. „Nákrčník byl ekvivalentem královských šperků. Nosili ho pouze jedinci s vysokým postavením. Nákrčníky jsou pro nás důležité, protože byly důležité pro Kelty,“ uzavřela kurátorka a archeoložka Olga Finch.

Zdroje: https://museumcrush.org/, https://coinsweekly.com/

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Tohle nechápu, ty fotky evidentně vůbec nesouvisej s textem, stejně jako v tom staršim článku. Mluví se tam o vyhrabávání nákrčníků ze země v oblasti Jersey. Přitom fotky jsou z Grouville Hoard, masivního bloku keltskejch mincí, kterej se taky našel v Jersey, a uvnitř toho bloku mezi mincema vyšťourali nějaký nákrčníky a jiný zlatý věci. Tak buď jsou fotky úplně mimo text, a nebo si text vymýšlí věci o hlíně atd.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru