17. 9. 2008 Kalendárium

17. 9. 2008 Rytíř pod betonovou deskou

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Překvapení čekalo na dělníky, kteří před třinácti lety pracovali v centru Bruntálu. Objevili hrobku, kde byl pochovaný člen tehdejšího Řádu německých rytířů. 

Na hrobku s kostmi narazili dělníci, když opracovali okapový chodník u kaple svatého Michala na Ruské ulici v Bruntálu. Během kopání udělali díru do stropu cihlové hrobky díru. Podle odborníků pochází z období konce sedmnáctého až začátku dvacátého století.

Nález tenkrát komentoval František Kolář, který se na místo nálezu hned vydal i s dalšími kolegy z Národního památkového ústavu v Ostravě. „Dělníci narazili na cihlovou klenbu, pod níž se nacházel dutý prostor,“ nastínil.

Že pozůstatky patří rytíři německého řádu poznali odborníci podle předmětů, které se v hrobce nacházely. Konkrétně šlo o ostruhy, růženec, náprsní kovový kříž a zbytky textilií. Cihlová hrobka měla rozměry 2,4 na 1,1 metru. Archeologové se zaměřili také výzkum podloží hrobu.

„Uvnitř jsme skutečně našli předměty, jenž nám umožňují konstatovat, že se jedná o hodnostáře řádu německých rytířů,“ byl přesvědčený Kolář.

V hrobce se dokonce nacházely pozůstatky pláště, na nichž byl patrný kříž Řádu německých rytířů. Z jakého konkrétního období hrob pochází, ale nebyli archeologové tenkrát schopní určit.

„Víme, že kaple byla postavena na konci sedmnáctého století. Patrně jedná o první nález hrobu rytíře patřícího do Řádu německých rytířů na severní Moravě. Tím je nález asi nejvýznamnější, řekl tenkrát ještě Kolář.

Zatímco artefakty z hrobky zkoumali archeologové z Opavy. Kosti z hrobky poslali na antropologický výzkum do Brna. Archeologové po důkladném ohledání vrátili pozůstatky do hrobky, kterou zazdili, aby se tam nikdo nepokoušel dostat. 

Poslední takto mimořádný nález se v Bruntále archeologům povedl během rekonstrukce náměstí v roce 2004. Narazili na zbytky původních staveb a podařilo se jim tak blíže určit dřívější podobu náměstí. Šlo o zbytky třiadvaceti objektů umístěných po stranách zdejšího náměstí. 

Zdroje: www.socharstvi.info, www.denik.cz, Právo

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V roce 2008 archeologové nepoužívali foťáky ...?... Škoda, pár fotek by neuškodilo...

Je možný nepoznat, jestli hrob s tolika věcma je ze 1700 nebo 1900?

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru