18. 4. 2014 Kalendárium

18. 4. 2014 1500 let starý grog

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Vzorky 1500 let starého grogu objevili archeologové na čtyřech místech po celém Dánsku a Švédsku. Analýza prokázala, že nápoj obsahuje přísady jako bobule z bažin, med nebo pryskyřici ze stromů.

Vzorky nápoje byly nalezeny v hrobkách válečníků a kněžek na čtyřech místech po celém Švédsku a Dánsku. Zdá se, že praskající oheň, nebyla jediná věc, která udržovala Skandinávce z doby bronzové a železné v teple během chladných zimních nocí. 

Od severozápadního Dánska v letech 1500 až 1300 př. n. l., až po švédský ostrov Gotland v prvním století našeho letopočtu pili severští lidé alkoholický „grog“. Chemické stopy složek nápoje byly nalezeny pohřbené v hrobkách doslova po boku válečníků a kněžek. 

Analýzou chemikálií nalezených ve starověkých sklenicích vědci odhalili, že nápoj byl hybridem místních surovin. Mezi ně patřil med, brusinka bahenní, brusinka, myrta bahenní, řebříček, jalovec, pryskyřice břízy a obiloviny včetně pšenice, hroznů, ječmene a žita.

Výzkum dokazuje existenci rané, rozšířené a dlouhotrvající tradice severského grogu – tradice s výraznými chutěmi a pravděpodobně i léčebnými účely. 

Archeologové navíc získali první prokázaný důkaz o dovozu hroznů z jižní nebo střední Evropy již v roce 1100 př. n. l., což dokazuje jak společenskou, tak kulturní prestiž vína.

„Raní Skandinávci zdaleka nebyli barbary tak živě popisovanými starověkými Řeky a Římany, nové poznatky je ukazují jalo lidi s inovativním talentem pro používání dostupných přírodních produktů,“ řekl vědec Patrick McGovern.

„Nebránili se také dovozu a pití oblíbeného jižanského nápoje - hroznového vína, i když někdy smíchaného s místními ingrediencemi,“ dodal McGovern.

Aby vědci z University of Pennsylvania získali co nejvíce poznatků, odebrali vzorky ze čtyř lokalit v okruhu 160 kilometru z jižního Švédska a zahrnujícího i Dánsko. 

Nejstarší vzorek z let 1500 až 1300 př. n. l. pocházel z Nandrupu v severozápadním Dánsku, kde byl válečný princ pohřben v dubové rakvi s masivním bronzovým mečem, bitevní sekerou a keramickou nádobou, jejíž vnitřek byl pokryt tmavým zbytkem, který byl odebrán vzorek. Šlo o nahnědlý zbytek, který vyplňoval bronzové sítko. Nejstarší, které bylo v této oblasti dosud nalezeno.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Ukrajinec klid...😊Nám tu dokazuješ každý den že jsi volajaky zmatený nejen zkdejakýho článku.. :-D :-D

Klid Marku, oni rusové a jejich nohsledi na fakta nikdy moc nedali. Fakta jsou pro ně co se jim hodí a jestli je to pravda nebo tak, to moc neřeší :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru