18. 7. 2013 Kalendárium

18. 7. 2013 Pokladnice keltských mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem v západní Evropě

Poklad obsahující 293 stříbrných keltských mincí našel hledač před osmi lety ve švýcarském městě Füllinsdorf v kantonu Basilej. Nejdřív objevil jen několik málo ražeb, byly zakopané v půdě. 

Mince měří v průměru jeden centimetr a váží dva gramy. Byly rozptýlené na ploše padesát metrů čtverečních. Poklad vážil celkově kolem půl kilogramu. „Je to nejvýznamnější archeologický nález ve Švýcarsku všech dob. Jde o objev století,“ konstatoval švýcarský ministr kultury Urs Wütrich. 

Šlo o pěťáky inspirované římskými penězi, byly ale o hodně menší. Pochází z Francie, ale používaly se také na území dnešního Švýcarska. Podle odborníků byly mince ukryty někdy kolem roku 80 před našim letopočtem, kdy stálo na území dnešní Basileje keltské oppidum.

Pravděpodobně je ukryl někdo, kdo hledal bezpečné místo, aby o depot nepřišel. Kelti občas zakopávali mince v blízkosti svatyně, aby je ochraňovalo božstvo. Kupní sílu zlatých, stříbrných a bronzových mincí z dané oblasti neznáme. Podle známých důkazů ale byla kupní síla větší v centrech větších sídlišť než třeba v poloměstských osadách.

Keltské kmeny se ve Švýcarsku usadily v pátém až čtvrtém století před našim letopočtem. Na západě to byli Helvétiové a na východě Rétové. Nejvýznamnější objevy z tohoto období pochází z lokality La Téne na břehu Neuchâtelského jezera. 

Důležitý byl rok 1853, kdy se kvůli poklesu hladiny jezera začaly z vody vynořovat železné předměty. Dlouhodobý archeologický výzkum tam probíhal v letech 1907 a 1917. Badatelé našli 2500 různých předmětů. Šlo hlavně o zbraně jako meče, kopí, či štíty. Dále pak šperky, nářadí, nástroje nebo díly z vozů a koňských postrojů.

Dalším důležitým archeologickým nalezištěm ve Švýcarsku je městečko Augst. Nikde severně od Alp se nenachází důkladněji zmapované a zachovalejší pozůstatky římského osídlení. Římané tamější sídlo založili v roce 44 před naším letopočtem prý na přímý povel Caesara.

Kdysi tam žilo obyvatel kolem dvaceti tisíc obyvatel, kteří už před 2 000 lety měli k dispozici takové vymoženosti jako vodovod, troje lázně nebo dvě divadla.

Zdroje: https://sk.wolfgangpetersen.net/, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru