19. 4. 2014 Kalendárium

19. 4. 2014 Stezka po stopách sedmileté války

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Pozvánky , Kalendárium

Novou stezku vedoucí po stopách sedmileté války dokončili před sedmi lety v Liberci. Tento první celosvětový konflikt se odehrál v roce 1757. Jedno zastavení najdou turisté například u Libereckého zámku, kde byl dříve lazaret.

Památná bitva u Liberce se strhla 21. dubna 1757 a byla součástí takzvané prusko-rakouské fronty. O bitvě jsme psali podrobněji zde: Bitva u Liberce

Naučnou stezku s informačními tabulemi pojmenovali jako Památná místa bitvy u Liberce. Vznikla díky prospěšné společnosti Archa 13. Obsahuje osm zastavení, která jsou rozmístěna po celém městě. Boží požehnání bylo stezce uděleno na začátku června 2014. 

Zastavení najdou turisté například u Libereckého zámku, kde se za války nacházel lazaret. Kostry vojáků, kteří tam zemřeli na následky zranění či epidemie skvrnitého tyfu, dokonce našli archeologové na Nerudově náměstí v Liberci. 

Dále pak stezka turisty zavede k takzvanému Keilově vrchu, na ulici Kubelíkova nebo nad ostašovský kostelík. Projít celou stezku je poměrně časově náročné. Požehnání udělil Petr Šabaka. Upozornil, že památky byly v Liberci vždycky, jenom jsme si jich nevšímali. 

„Věřím, že naučná stezka nebude přitahovat pouze zájem turistů, ale také obyvatele Liberce, kteří tak mohou i díky ní poznávat své kořeny,“ podotkl Šabaka, který ve své modlitbě popřál přítomným, aby jejich smysly dokázaly odhalovat vše, co je skryté tak, jako po staletí ležely v zemi skryty pozůstatky z bitvy u Liberce.

Jednotlivá zastavení naučné stezky prostě vedou přesně místy, kudy opravdu kráčela historie. Společnost Archa 13 umístila panely tam, kde se staly konkrétní události. „Když budou mít lidé alespoň trochu fantazie a budou se textu věnovat, mohou si představit, jak vše probíhalo. A také jak Liberec před čtvrtstoletím asi vypadal. Doporučuji pojmout naučnou stezku jako výlet. Když se bude chtít někdo projít opravdu po všech osmi místech, je to na celý den. Jsou rozmístěny po celém Liberci, od centra až po Karlinky,“ přiblížil Petra Pimka z Archy 13.

Společnost vydala i průvodce s mapou, který je doplněný fotkami. Kromě osmy známých zastavení navede turisty na deváté, které vypráví o obléhání Žitavy. Samostatná informační tabule tam ale není. 

Zdroj: www.liberec.cz, www.archa13.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru