2. 11. 2014 Bronzový římský kohout

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Tři roky poté, co byl nalezen během vykopávek na starověkém hřbitově, dostal vzácný bronzový římský kohout. Na podzim 2014 si ho převzalo muzeum v Cirencesteru. Figurka pochází z druhé století. 

Jde o jednu z devíti takových figurek z římské éry, která kdy byla nalezená. Před sedmi lety byla součástí výstavy v muzeu v Cirencesteru. Mezi další vystavené nálezy tenkrát patřil i poklad téměř 1500 římských mincí a dokonale zachovaná váza, ve které byly peníze nalezeny. 

Tyto významné nálezy objevili archeologové v roce 2011 během výzkumu západního hřbitova v Cirencesteru. Dříve tady stálo římské město Corinium, které bylo druhé největší ve Velké Británii. 

Bronzový kohout byl uložený do hrobu dvouleté římské dívky. Odborníci se domnívají, že ho tam dali rodiče zesnulé dívenky. Mysleli si, že ji tak budou chránit bohové. Tento cenný artefakt měl dívce usnadnit přechod do „dalšího“ světa. 

„Šlo o nejvýznamnější průzkum římského hřbitova ve zmiňovaném městě od počátku sedmdesátých let. Kohout nalezený pod bývalým areálem Bridge’s Garage – nyní St James’s Place – je jedním z pouhých devíti známých figurek kohouta z římského světa a je jediným příkladem s neporušeným ocasem,“ uvedl mluvčí muzea v Cirencesteru.

Jde o příklad krásného římského artefaktu. Kromě něj objevili archeologové v dětském hrobě také korálky a náramky. „Jsou to fascinující předměty, které nám přináší nový pohled na život obyvatel Corinia,“ komentoval ještě mluvčí muzea. 

K nálezu se tenkrát vyjadřovali různí odborníci. „Kohout je nejpozoruhodnějším nálezem s více než šedesáti římských hrobů vykopaných v dané lokalitě. Jak již bylo zmíněno, kohout se nacházel v hrobu malého dítěte a byl umístěn blízko u hlavy. Zajímavé je, že velmi podobný předmět byl nalezen v Kolíně nad Rýnem v Německu a vypadá to, že oba mohly pocházet ze stejné dílny se sídlem v Británii,“ prozradil tenkrát Neil Holbrook, generální ředitel Cotswold Archeology.

Součástí výstavy byly tenkrát i zmiňované mince. Šlo o takzvaný Tetbury Hoard čítající 1437 římských mincí, které pocházely z třetího století. Byly vyrobeny ze stříbrna a mědi. Pochází z období politických otřesů v celé Římské říši.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kohútik jarabý, nechoď do záhrady,
polámeš ľaliu, potom ťa zabijú.
A keď ťa zabijú, tak ťa pochovajú,
do takej záhrady, kde páni sedajú. 8-)
Krásni je.

Páni vědátoři jsou někdy docela srandovní, jak nemají ani tuchy o životě, nejspíš asi oblíbená hračka té malé holčičky (dost luxusní, musela mít nejspíš hodně bohaté rodiče). Proč by jí skrz kohouta měli chránit bohové? To je dobrá kravina. Asi nečetli Erbenovu polednici :-D

No vida, tu zprávičky ze světa a já našel něco podobného kousek od baráku. Možná přihodím i obrázek

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru