2. 11. 2014 Kalendárium

2.11.2014 Vikingský poklad z Bedale

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Nádherné vikingské artefakty známé jako Bedale Hoard se před sedmi lety podařilo zrestaurovat a vrátit jim původní krásu. Předměty pravděpodobně z počátku desátého století objevili hledači s detektory kovu v Severním Yorkshiru. 

Velkolepá hromada cenností, které jsou podle odborníků celoživotní sbírku bohatého Vikinga, se podařilo dát do původního stavu. Neuvěřitelně vzácné artefakty, o kterých se předpokládá, že pochází z konce devátého nebo počátku desátého století, byly nalezeny v květnu 2012 nadšencem do detektorů kovů poblíž Bedale v Severním Yorkshiru.

Bedale Hoard obsahuje zlatou koncovku meče, stříbrný nákrčník a stříbrný šperk na paži. Dále 29 stříbrných slitků, dva další stříbrné prsteny na krk a zlaté nýty. Během několika posledních měsíců byly provedeny konzervační práce s cílem restaurovat artefakty poté, co sbírku koupilo Yorkshire Museum.

Natalie McCaul, kurátorka archeologie v York Museums Trust, řekla: „Od chvíle, kdy byl poklad zakonzervován, můžeme vidět jeho skutečnou krásu a neuvěřitelnou řemeslnou zručnost při vytváření některých artefaktů.“

Nejvýraznějším kouskem je podle všeho část anglosaského meče. „Díky konzervaci můžeme vidět jednotlivé plátky zlata, které byly k výrobě použité. Tento poklad nás opravdu nutí přemýšlet o dotyčné části Yorkshire v době Vikingů trochu jiným způsobem než doposud. Poklad obsahuje rozličné předměty z vikingského svět jako obrovský stříbrný šperk na krk,“ dodala McCaul.

Kromě již zmiňovaných věcí se podařily najít i zbytky dřeva a textilu, které napovídají, jak byl asi poklad pohřebený. Jde o další cennou informaci pro archeology.

Po výzvě yorkshirského muzea bylo vybráno padesát tisíc liber na nákup pokladu, včetně grantů ve výši jedenáct tisíc liber od The Art Fund a Victoria and Albert Purchase Grant Fund. Zbytek finančních prostředků se podařilo získat od veřejnosti.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Viky, díky za článek, je to nádhera. A vůbec - díky za Všechny články,neodepisuji na každý, ale Všechny poctivě čtu. Ať se dál daří a těším se na další. :-) ;-)

:-O

Preco to tak vylestili? Ved sa to svieti a blisti ako psovy gule. :-/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru