21. 7. 2008 Kalendárium

21. 7. 2008 Soběslavský mincovní poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Hromádku spečených rezatých plíšků, které se podobaly starým mincím, objevil během procházky František Dedek v roce 2008. Jako vzorný nálezce kontaktoval táborské muzeum. Depot obsahoval čtyři sta různých mincí. 

Vše začalo stavbou nové silnice a křižovatky v Soběslavi. Bylo nutné upravit tok Černovického potoka. Jde o pravostranný přítok řeky Lužnice, který odvodňuje malé území na jihozápadě okresu Pelhřimov a jihovýchodní část okresu Tábor. Jeho délka činí přes třináct kilometrů. 
 
Potok v místech, kde Obchodní ulice křižovatkou přechází v Tyršovu ulici, tvořil pravý úhel a přiléhal k Wilsonově ulici. V minulosti se tam nacházel mlýn Modlík, dříve nazývaný Drbalův, a byl jednou z prvních staveb na táborském předměstí v Soběslavi. V roce 1953 byl znárodněn, ale v průběhu další desetiletí chátral a v roce 1994 se zdemoloval. 

A právě během stavebních prací, když dělníci stavěli nový jez, se vynořil mincovní poklad. Během procházky ho našel František Dedek, konkrétně 95 mincí. Nejprve si všimnul dvou zelených plíšků. Když z nich seškrábnul hlínu, zjistil, že jde o peníze. Druhý den ráno už se svým 2,5 kilogramovým pokladem kontaktoval muzeum.

„Jako vzorný občan ihned oznámil nález pracovníkům táborského muzea. Ovšem když nálezce archeology zavedl na místo nálezu, zjistili, že mezitím byla odbagrována další značná část zeminy a odvezena na skládku mimo Soběslav. Okamžitou akcí se tehdy táborským archeologům podařilo zachránit asi polovinu mincí," uvedl tenkrát vedoucí muzea Daniel Abazid. 

Hlínu odvezli na skládku u Českých Budějovic. Archeologové Husitského muzea tam v terénu plném kopřiv a bodláků tam pracně prohledávali zeminu kousek po kousku, šlo o čtyři plná nákladní auta. Bleskovou akcí se tehdy podařilo zachránit dalších asi 300 mincí.

Rok a půl po nálezu dostal Dedek odměnu, a to ve výši 7,5 procenta z ocenění nalezených mincí. Nálezce přesnou částku odmítl sdělit, protože se bál, že mu lidé budou závidět.

„Udělalo mi to radost, děkuji, to budeme mít hezké Vánoce. No, nebo peníze teď v době krize raději uložíme,“ plánoval Dedek, jak s odměnou naloží. 

Zdroje: www.jcted.cz, www.vodnimlyny.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kua to jsou aspoň koláče👍😃 né jak ty moje pléšky co sem našel 😁😁😁

Jak 7,5 procenta??Pokud vím tak je10 procent.. ;-)

marcus...může se dávat deset procent z ceny kovu, ale třeba i 7,5 z odhadní ceny? To je víc...

sirmaik to těžko.10 procent je ze zakona a tyka se ceny materialu a ne historicke ceny..Ale vždy je to 10 procent.at tak nebo tak tohle jsem jeste neslyšel ;-)

co jsem byl u dvou vyplácení odměny, tak se dávalo z tržní ceny mincí a ta se zvýšila ještě o historickou, ne z váhy kovu...ale těch 7,5 procenta je divný...oni můžou navýšit, ale to je pak o lidech...snížit nevím...

Sirmaik to je na tuty překlep nebo zlodejina ;-)

Původní zdroj: Nálezce stříbrného pokladu v Soběslavi dostane od kraje odměnu 50.000 korun. František Dedek objevil loni na stavbě jezu 2,5 kilogramu stříbrných mincí z počátku 17. století. Jejich hodnota byla vyčíslena na 650.000 korun, nálezci náleží odměna 7,5 procenta, řekl novinářům hejtman Jiří Zimola (ČSSD).

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru