21. 9. 2014 Kalendárium

21. 9. 2014 Houbařka našla 102 římských mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Římské mince objevila houbařka na Bruntálsku před sedmi lety.  Zřejmě je ztratil obchodník. Poklad nálezkyně odevzdala muzeu. Celkem šlo o depot 102 mincí.

Poklad objevila žena z Ostravy zcela náhodně, když v lese hledala houby. Zachovala se vzorně, protože hned informovala instituce a mince následně předala pracovníkům Ostravského muzea. 

Odborníci z muzea se společně s archeology z Národního památkového ústavu hned vydali na místo, kde žena poklad objevila. Ta pomoci detektoru kovu ho prohledali. Následně odkryli mechový porost a objevili další tři stříbrné mince. Celkem tedy poklad obsahoval 102 stříbrných římských mincí.

Většina mincí byla hodně opotřebovaná, což svědčí o tom, že byly v oběhu. „Depot z Bruntálska obsahuje římské stříbrné denáry především z průběhu 2. století.  Nejvíce jsou zde zastoupeny ražby císařů Traiana (98-117) a Hadriana (117-138). Nejmladší mince pocházejí z konce 2. století,“ uvedli archeologové.

Poklad pravděpodobně někdo ukryl někdy v rozmezí od 3. až 5. století. Císařské denáry byly totiž podle archeologů na území barbarika v oběhu velmi dlouho. „Objev depotu je mimořádný pro region Bruntálska, ale i pro celé moravsko-slezské území, jde totiž o nejpočetnější nález svého druhu,“ dodali ještě archeologové.

Podle historika Alexandra Michl-Bernarda je možné, že mince ukryl obchodník, když se schylovalo k přepadení. V dotčené oblasti se totiž pohybovaly tlupy, které přepadávaly právě obchodníky. Ve své době představovalo 102 stříbrných římských mincí opravdu velkou sumu.

„Přikláním se k teorii, že mince zde byly uloženy někdy kolem pátého století. Tyto denáry totiž díky tomu, že jsou ze stříbra, vydržely velmi dlouho v oběhu," poznamenal odborník.

Mince povalující se v mechu si houbařka všimla, když se skláněla pro hříbek. Přála si zůstat v anonymitě. „Po nálezu jsem dvě noci nespala, tížila mě odpovědnost a také jsem měla dojem, jako by z toho vyzařoval nějaký duch,“ řekla pouze pro zpravodaj ostravské radnice.

Zdroje: www.ostrmuz.cz, www.idnes.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Po nálezu a následné konzumaci hříbku jsem 2 noci nespala a viděla duchy :D spletla jsem si hribek z lysohlavkou :-D

Tak kdyby našla tři (na mechu) a zbytek dohledání detektorem tak bych se nad tím ani nepozastavil.Ale že měla to štěstí a ten hříbek jich vytlačil většinu to je paráda :-DTakže chodit na houby se psem kterej bude hledat místa kde byli prasata a pro jistotu sebrat nějakej ten kámen nebo kořen do akvárka.

Voe Cement..... Krásná báseň :-D :-D :-D

Cement..👍😁

Cemente tak to je básnička👌👍 :-D :-D :-D

Přesně, legrace musí bejt i kdyby na chleba nebylo😁😁👍

Sakra, já už mám domluvenýho psa na půjčení, kdyby náhodou padl ten depot... o:-) :-O
A vono jako stačí jen tak houbařit :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru