22.3.2012 Hrnec plný mincí z občanské války

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Když šel kontrolovat práci po dělnících tak zahlédl, jak z hlíny trčí kus keramiky. Třiapadesátiletý lékař vykopal hrnec se 600 mincemi z období anglické občanské války, která se odehrála v sedmnáctém století.

Owen Johnson hrnec objevil, když na jeho zahradě kopali dělníci. Šel zkontrolovat, jestli odvádí dobrou práci. Uviděl kousek keramiky, který vyčníval z hlíny. Když se ho pokusil vykopat, nádoba praskla a začaly se sypat mince. Prý to bylo, jako když se z automatu sypou drobné.

Třiapadesátiletý lékař vlastní dům se zahradou ve vesnici High Ackworth poblíž Pontefractu v západním Yorkshiru. Poklad měl hodnotu 51 tisíc liber. Nálezce ho ale musel odevzdat státu. Depot obsahoval 600 mincí z období kolem roku 1640, a také krásný zlatý prsten s romantickým nápisem. „When this you see, remember me“.

Poklad pravděpodobně patřil přívrženci monarchie, který se bál, že jeho sídlo vyrabují jednotky Roundheads. Šlo o takzvané kulatohlavce nebo také parlamentní vojsko, jehož prvním velitelem byl hrabě Robert z Essexu.  Vedli ozbrojené konflikty s roajalisty zvanými kavalíři. Anglická občanská válka trvala od 22. srpna 1642 a skončila vítězstvím parlamentu v bitvě u Worcesteru 3. září 1651.

Johnson žije v rodinném domku s manželkou a třemi dcerami. „Nejprve jsme si mysleli, že mince nejsou pravé. Jen nějaká hračka. Pak jsme si je začali pořádně prohlížet a vypadaly skutečně jako pravé. Také prsten je moc krásný. Uvědomili jsme si, že jde o něco významného. Bylo to velmi vzrušující, když jsme se dívali na skutečný poklad,“ uvedl Johnson, který si přál, aby předměty získalo muzeum v Pontefractu. „Mají tam mnoho zajímavostí a depot mincí by byl vrcholem jejich sbírky,“ poznamenal ještě nálezce.

Objev mincí a prstenu místní nadchnul. „Věříme, že tyto předměty byly v našem okrese už od sedmnáctého století, což nich dělá skutečně hodnotný kus naší historie. Byla by velká škoda neudělat vše proto, abychom takový poklad udrželi doma a mohli si jej užít i další generace. Pontefract bude důstojným místem pro tak krásné věci,“ řekla tenkrát Lisa Dodd, která má na starosti sport a kulturu.

„Muzeum by jistě ocenilo, kdybychom tam poklad umístili. Bylo by to super lákadlo pro místní i návštěvníky. Vybrané peníze bychom mohli použít na místní hrad,“ dodala ještě Dodd.

Zdroje:  www.dailymail.co.uk, www.yorkshirepost.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No tak kuřat je na tý fotce požehnaně.Jen bych neřekl že těch mincí je tam 600 ale sotva desetina.Děkuju za článek jen je škoda že není víc fotek.Třeba i toho prstenu.

http://www.thehistoryblog.com/archives/21409

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru