222 let stará mince poblíž kostela

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Nálezy nejenom s detektorem kovů v USA, severní a jižní Americe

Historicky významnou minci našel detektorem kovu Shane Houston poblíž kostela. Jde o měděný cent z roku 1798. Je to první americká federální drobná mince.

Muž objevil detektorem kovu 222 let starou minci, jen kousek od kostela v americkém státě Maine. Nachází se na východním pobřeží USA, v oblasti Nové Anglie. Média zveřejnila i identitu šťastného muže, kterým je Shane Houston pocházející z Charlotte (Severní Karolína). Na minci narazil během hledačské procházky. Doprovázel ho kamarád z New Hampshire, který také chodí hledat s detektorem kovu.

Maine patří mezi vyhledávaní místa hledači s detektory kovu. Když někoho z nich potkáte, není to prý vůbec nic výjimečného. Nachází především bezcenné předměty, které pro většinu lidí nic neznamenají, ale pro hledače mají mnohdy velkou cenu. A to je právě případ také Houstona. I on nacházel samé „haraburdí“.

Shane Houston objevil měděný cent z roku 1798. Jde o první americkou federální drobnou minci, která se razila ve větším nákladu. A to od roku 1797. „Minci jsem našel, když jsem prohledával okolí kostela v Embdenu. Samozřejmě jsem si zařídil povolení, abych tam mohl s detektorem kovu,“ uvedl Houston.

Minci našel na začátku října. Měděný cent je v horším stavu. Nálezce by mohl dostat až 200 dolarů, minci ale prodávat nechce. Poblíž Houston našel také cent z roku 1818, kolo od vozu a kuličku z muškety. Cent všeobecně v USA několikrát změnil podobu, než tam začali razit podobiznu šestnáctého amerického prezidenta Abrahama Lincolna.

Za některé americké mince z 18. století lze prodejem v aukci získat až tři tisíce dolarů. Je prý obdivuhodné, že si hledač mince vůbec všiml. Byla zanesená a musela se důkladně očistit. Na návrhu podoby mince se podílel Robert Scot z mincovny ve Filadelfii a Gilbert Stuart, který byl známý svými portréty George Washingtona.

Cent byl vyražen o šest let dříve, než začaly v USA platit nová mincovní pravidla a dolar byl oficiálně posvěcen jako měnová jednotka. Podle staré legendy byly první mince vyrobené ze stříbra Marthy Washingtovové, manželky prezidenta USA George Washingtona a první dámy USA. Před dvěma lety byla vydražena mince z roku 1792 za neuvěřitelný jeden milion dolarů.

Nalezený cent má mnoho nižší cenu. Důvodem je i stav, ve kterém ho Houston našel. „To vůbec nevadí, pro mě má mince velkou cenu a dám si ho do sbírky.  Asi 99 procent věcí, co objevím, nemá absolutně žádnou hodnotu. Hledání prostě miluju, je to skvělé cvičení a terapie,“ dodal šťastný nálezce.

Zdroje: https://abc3340.com/, https://wcyy.com/, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Paráda :-P :-)

To poslední foto, nenašel by ani truhlu 20 čísel pod povrchem. Nejspíš ilustrační foto.

Tak nějak mě ty US mince neberou, páč husiti tu meď měli o pár století dříve. ;-)

Když si člověk uvědomí že má doma krejcarů 1800 a starších kýbl, tak ty Američany trochu lituje :-D

JohnDeeere-To si přesně taky říkám.Jak to není starý aspoň 300 let tak je to víceméně běžný.Nedavno jsem koukal na Australáky jak běhali po poušti zlato brali po gramech/desítkách gramů ale radost jim udělali knoflíky a mince z dob zlaté horečky(cca1850-1900).

To je pravda. Teď jsem na par měsíců v Kalifornii a zatím co jsem našel jsou mince který porad platí. Nic staršího než 50-60 let. Zlatý český pole. Doufám ze ve vnitrozemí budu mít větší štěstí.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru