23. 10. 2014 Kalendárium

23.10.2014 Gallowayský poklad

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Stovku zlatých a stříbrných předmětů objevil na podzim 2014 hledač s detektorem kovu ve Skotsku. Podle odborníků šlo o nejvzácnější vikingský nález v této zemi od devatenáctého století. Depot obsahoval náramky, kříže a brože.

Poklad objevil nedaleko skotského města Dumfries hledač Derek McLennan, který chodí hledat s detektorem kovu pravidelně. Hodnotu depotu odborníci odhadli na 35 milionů. Nálezce byl úplně mimo, když vzácné předměty našel. Nemohl ani mluvit a jenom mával jednou s objevených věcí. 

„Otočil jsem jeden z artefaktů a přejel po něm prstem. Bylo jasné, že je na něm nějaký vzor, což mě samozřejmě zaujal. Došlo mně, že jde o vikingský předmět,“ uvedl tenkrát McLennan.

Později se tomuto nálezu začalo říkat Gallowayský poklad. McLennan ho objevil detektorem CTX 3030. Předměty pochází z devátého a desátého století, kdy tamní oblast plenili Vikingové. Poklad tenkrát komentoval kurátor Skotského národního muzea Stuart Campbell. „Je to nesmírně důležitý nález, a to hlavně kvůli tomu, že ty materiály pocházejí z mnoha různých zemí. Nic takového se ve Skotsku dosud nenašlo,“ konstatoval. 

Podrobné analýze podrobili vědci kříž zdobený ornamenty, který byl součástí Gallowayského pokladu. Zjistili, že byl vyrobený v Northumbrii na konci devátého století. Z tohoto období je známý pouze jeden takový kříž, který ale zdaleka není tak bohatě zdobený. Nalezený kousek nedaleko skotského města Dumfries odborníci důkladně vyčistili. 

„Zjistili jsme, že má typicky anglosaský umělecký vzhled. Vypadá jako předměty, které se vyskytovaly na nejvyšší společenské úrovni. Pravděpodobně patřil jedné z aristokratických rodin,“ prozradil tenkrát Martin Goldberg, hlavní kurátor sbírek raného středověku.

Více jsme o kříží psali zde:
https://www.lovecpokladu.cz/home/unikatni-anglosasky-kriz-z-pokladu-detektoristy-ziskal-po-trech-letech-cisteni-svuj-puvodni-vzhled-8361

Zhruba rok před tímto objevem přitom McLennan našel sbírku středověkých stříbrných mincí. Celkem tři stovky ražeb našel společně s kamarádem Gusem Patersonem, a to chvíli před vánočními svátky v roce 2013 nedaleko Twynholm. Hledali tenkrát, i když bylo venku dost hnusně a foukal silný vítr.

Více jsme o mincích psali zde:
https://www.lovecpokladu.cz/home/databaze-nalezu-se-plni-v-twynholmu-nasli-detektorem-300-minci-6157

Zdroje: www.dailymail.co.uk, https://ct24.ceskatelevize.cz/, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru