23.2.2020 Kopal septik, našel stříbrný poklad

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Na jedno sobotní odpoledne Ladislav Frémuth z Bělečka na Pardubicku určitě nezapomene. Když před dvěma lety kopal septik u svého starého domu, objevil stříbrný poklad. Konkrétně 189 mincí ze 17. a 18. století. Původně so přitom myslel, že našel víčka od piva. 

Frémuth na mince narazil úplně náhodně. O víkendu se dal do opravy starého septiku, protože věděl, že jde o nutnost. Potřeboval se dostat až k trubkám, pomohl si proto bagrem. První mince však spatřil, když zarovnával hráběmi zem. „Septik byl ve špatném stavu a bylo ho nutné opravit,“ poznamenal šťastný nálezce. 

Nejprve si přitom myslel, že našel jen obyčejná víčka od piva. Po chvíli mu ale začalo docházet, že objevil něco mnohem vzácnějšího. Začal hledat na internetu a přivolal archeology, aby něco nezanedbal. 

„Kopal jsem septik a najednou se to na mě vyvalilo. Napřed jsme si fakt mysleli, že to jsou víčka od piva, až pak jsme zjistili, že se jedná o vzácné mince,“ povyprávěl Frémuth.

Mince zkoumali archeologové z Východočeského muzea. Zjistili, že pochází z konce 17. století a počátku 18. století. Většinou šlo o krejcary, tříkrejcary, šestikrejcary a patnáctikrejcary ražené v druhé polovině 17. století, většinou mezi lety 1670 až 1700.

Archeologové vyrazili také na místo nálezu, kde pomocí detektoru našli další mince. Dohledali další kousky. Celkem tak depot čítal přesně 189 mincí. Místo nálezu samozřejmě archeologové zdokumentovali. 

 „Na svou dobu to byla typická směsice běžných nominálů, která se zachovala ve velmi pěkném stavu. Evidentně byly mince uchovány v sáčku nebo keramické nádobě,” řekl vedoucí odborného úseku muzea a numizmatik Ladislav Nekvapil.

Mince pochází z různých částí německých teritorií. Nejvíce byla zastoupení rakouská ražba, součástí depotu ale byly také kusy z olomouckého biskupství. Mince konkrétně spadají do období mezi léty 1670 až 1700.

Kromě mincí našli archeologové také zbytky nějakých keramických nádob z různých časových období. Zda mají fragmenty souvislost s mincovním pokladem zjišťovali archeologové v laboratoři. 

Zdroje: www.vcm.cz, www.idnes.cz, www.tn.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To já většinou vykopu jen to, co se pouští do septiku... 😁 měl sakra štěstí... 😊

Vendo, ty máš co mluvit ☝😁 ta tvoje stříbrná neděle ,byla jako co🤭😄👍 No a kdyby kopal ten septik kousek vedle, tak taky najde to hovenko ☝😁

:-D ta neděle, to byla náhoda a už je to dlouho... 😁😁😁

Je to můj známý a tímhle nálezem mě dělal velký chutě naštěstí jsem ty chutě nedávno vyřešil těma pražákama z louky sice jich tolik nebylo ale zase jsou starší.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru