23. 4. 2011 Kalendárium

23. 4. 2011 Zřícená německá stíhačka

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Válka ve vzduchu , Kalendárium

Torzo letounu Focke-Wulf Fw 190, které se zřítilo v srpnu 1944, bylo objeveno před deseti lety u Deštné na Jindřichohradecku. Nacházelo se pod vrstvou hlíny. Podle historiků šlo o unikátní nález.

Jde totiž o jeden z nejzachovalejších strojů svého druhu, jaké kdy byly po válce v Česku nalezeny. S objevem pomohl student Jiří Šašek, který stíhačku lokalizoval. Na stopu přišel, když srovnával satelitní a historické snímky. Podařilo se mu zjistit, že v hloubce až pěti metrů se nachází trosky. 

Na místo se vydali odborníci, kteří tam pracovali dvanáct hodin. Objevili poničenou kabinu pilota, letecké kulomety i kanony. Němci přitom na konci války kvůli nedostatku surovin okamžitě trosky posbírali a znovu využili. Jenže na poli u Otína zbytky letounu zůstaly. 

„Tato stíhačka totiž dopadla do měkké půdy na břehu rybníka a probořila se do hloubky, odkud nešla vytáhnout,“ vysvětlil ředitel Muzea Jindřichohradecka Jaroslav Pikal. 

Fotogalerie: "Zřícená stihačka"

Podle něj stíhačka nalezená u Deštné je zřejmě největším letadlem, které se dochovalo z jedné z největších leteckých bitev nad Českem. Letecká bitva na Jindřichohradecku se odehrála 24. srpna 1944. Američané tenkrát chtěli zničit rafinérii, vojenské letiště v Pardubicích a chemickou továrnu v Kolíně. Sestřelili i Focke-Wulf s pilotem Hubertem Engstem, kterému se podařilo z hořícího letounu vyskočit a zachránit se.

Trosky letounu historikové ukryli do střeženého objektu. „Našli jsme podvozkovou nohu, vrtule, v hloubce sedmi metrů pak blok motoru, poničenou kabinu se sedačkou, letecké kulomety a kanony,“ přiblížil Pikal.

Odborníci trosky pečlivě zakonzervovali, aby nezrezavěly. Potom je pečlivě roztřídili. Následně zbytky letounu zamířily do muzea v Jindřichově Hradci.

Na území Česka bylo podle odborníků během druhé světové války sestřeleno až čtyři tisíce letadel. Focke-wulfů bylo několik desítek až stovek. V minulosti se podařilo najít a vyzvednout torza i jiných německých stíhaček. Focke-Wulf Fw 190 byl jednomístný jednomotorový stíhací letoun, používaný v Luftwaffe. Od roku 1941 ho bylo vyrobeno kolem dvaceti tisíc kusů. 

Zdroje: www.lidovky.cz, www.idnes.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Zajímavý článek ;-)
Hrobar1, kterej z nich jseš Ty? :-D :-D

Díky za článek, doporučuji návštěvu leteckého muzea v Deštné, i Jindřichově Hradci. :-)

Jo kamarád je z té skupiny, co to tahají ze země.

OK. Jen co si pamatuju, tak letoun byl nalezen u obce Otín a ne v Deštné. V Deštné je torzo letounu vystaveno.

https://jindrichohradecky.denik.cz/zpravy_region/stihacka-od-otina-je-unikat20110517.html

Opět výborné fotky 👎

Kaminski: V článku je odkaz na fotogalerii. Stačí na něj kliknout a přesměruje na fotky. Nejsou naše, tak je sem nemůžeme jen tak překopírovat.

http://www.leteckabadatelna.cz/havarie-a-sestrely/detail/411/

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru