23. 7. 2016 Kalendárium

23. 7. 2016 Svatyně s vytesanými tvářemi

Kategorie: Nálezy nejenom s detektorem kovů ve východní Evropě

Zajímavý objev se povedl před pěti lety v Bulharsku, kde se nachází svatyně s obrovskými tvářemi vytesanými do skal. Podle odborníků je asi pět tisíc let stará. Nachází se poblíž města Sarnica.

Tyto krásné skalní útvary se nachází v Orlích skalách.  Fotograf  Miroslav Chobanov tam objevil čtyři vytesané tváře do skal a pravěkou kamennou svatyni s oltářem. Pochází ze čtvrtého století před našim letopočtem, tedy z doby měděné. 

Na zajímavě vypadající skály fotograf narazil, když objevoval ekologické stezky. „Najednou jsem uviděl tvář vytesanou do skály. A tak jsem vytáhl horolezeckou výbavu a vyšplhal jsem do výšky asi čtyřiceti metrů,“ zavzpomínal Chobanov.

Na místo přivolal archeology. Následně potvrdili, že skála byla přetvořená do podoby svatyně mezi léty 3500 až 3000 před našim letopočtem. K tomuto závěru dospěly dvě archeoložky, a sice Anna Radunchevová a Stefanka Ivanovová. Na místě nalezli starou keramiku, podle které provedli dataci.

Výzkum trval tři dny. Archeoložky našly další dvě tváře, které byly vytesané do skal. „Jedna byla ženská a druhá mužská. Byly zachované jako předešlé dva obličeje. Každý se nacházel až čtyřicet metr nad zemí a na výšku má až deset metrů. Jsou krásné,“ shodly se archeoložky.

Každého asi napadne, proč si někdo obličejů nevšiml už dávno. Jsou totiž vidět jen z určitého úhlu. Nachází se navíc opravdu vysoko ve skalách, kam není úplně snadné se dostat. 

Na vrcholu navíc badatelé objevili něco, co vypadá jako oltář. Nikde se nenašly stopy po železných nástrojích, obličeje tak pravděpodobně lidé vytesali kamennými nástroji.

Odborníci potvrdily, že jde skutečně o dílo člověka.  Podle archeoložek tak namáhavou práci lidé podstupovali, protože sledovali konstelaci postavení nebeských těles. Svatyně tak sloužily jako astronomické observatoře.

Zdroje: www.national-geographic.cz, www. archaeologyinbulgaria.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Tak to je pecka :-)

Paráda. Další detaily, brejle - лицата в скалата.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru