24. 1. 2017 Kalendárium

24.1.2017 Odhalení masakru z 5. století

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Hrůzostrašný pohled se naskytl archeologům, kteří prohledávali pobřeží švédského ostrova Öland. Našli tam vyvražděnou vesnici plnou mrtvol. K masakru došlo v 5. století, kdy byla zdejší vesnice Sandby Borg vypleněná.

Šokující informace zveřejnili archeologové před čtyřmi lety. Obyvatelé zdejší vesnice byli zmasakrování přímo doma nebo na ulici, když se pokoušeli utéct. Jejich těla vrahové nechali hnít na místě, kde zemřeli. Ze Sandby Borg na ostrově Öland na jihovýchodě Švédska nebylo úniku.

V jednom domě archeologové našli lebku starého muže. Vrahové mu doslova rozmlátili hlavu. Starý muž pak spadl do ohně v otevřeném krbu a shořel na kost. Jeho spálené tělo archeologové také objevili. V dalším obydlí se pak nalézaly pozůstatky dospívajícího chlapce, který se podle všeho snažil uprchnout. Jenže zakopl o tělo ležící na podlaze a smrti nakonec neunikl.

„Je to děsivé. Samo místo, kde k masakru došlo, je divné. Drží se tam zvláštní aura hrůzy, kterou jsme všichni pocítili. Obyvatelé ostrova nás varovali, že bychom se měli držet daleko od zdejší mohyly,“ napsali archeologové.

Své poznatky zveřejnili ve známém časopise Antiquity. Tenkrát měli za sebou tři roky výzkumu hrůzostrašné vesnice. Tvrdili, že ještě nejsou ani v polovině prací. V polovině 5. století byla Sandby Borg prosperující vesnicí postavenou na zdech prstencové pevnosti. Po útoku se ale vše změnilo.

Nikdo již vesnici neobýval, bylo tam prázdno. Nikdo se nevrátil, aby pohřbil mrtvé. Zvířata zahynula, protože jim nedal nikdo nažrat. Mrtví leželi ve svých domech, kde doslova hnili, dokud na nich jejich vlastní střecha nespadla. Další pak leželi na ulicích tak, jak zemřeli…

Kromě mrtvých objevili archeologové na pobřeží také opuštěnou loďku. Vesnice také vydala pár pokladů. Šlo například o římské zlaté mince, pozlacené stříbrné šperky, stříbrné ozdoby do vlasů, skleněné korálky či mušle ze Středomoří.

„Našli jsme také zbytky zřejmě posledních jídel, která zdejší před smrtí připravili. U krbu například ležela polovina sledě,“ uvedli ještě archeologové.

Psali jsme o tom zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/zlate-mince-a-prsteny-maji-pomoci-objasnit-vyvrazdeni-ostrova-7210

Zdroje: www.theguardian.com, www.archeology.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Zajímavé čtení, díky.

Hustý. Diky ;-)

Vikingové

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru