24. 11. 2019 Kalendárium

24.11.2019 Za zlatý poklad 210 tisíc korun

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Odměnu ve výši téměř 210 tisíc korun získal nálezce zlatého poklad z Náchodska. Během venčení psa objevil muž devět zlatých spirálek, jejichž stáří odhadli odborníci na tři tisíce let. Nejprve se přitom domníval, že našel pytlácké oko.

Jakou má poklad hodnotu zjistil kraj prostřednictvím znaleckého posudku Puncovního úřadu. Odměnu posléze schválilo zastupitelstvo, bez jejichž souhlasu by nemohlo dojít o vyplacení peněz. Konkrétně šlo o necelých 210 tisíc korun.

Odměnu si nálezce zasloužil, protože se zachoval vzorně. Poklad odevzdal Muzeu Náchodska na jaře před dvěma lety, kdy zlaté spirálky našel v lese. Když venčil psa, všiml si půdy rozryté od divokých prasat. Uviděl, jak z hlíny trčí drát. Když ho začal vytahovat ze hlíny, nevěřil vlastním očím.

Přesné místo nálezu zůstalo tajné. Archeologové se obávali, aby se tam nezačali sjíždět zvědavci. Sami ale již nic dalšího na dotyčném místě nenašli. Do průzkumu se pustili téměř hned po nálezu zlatých spirálek.

O pokladu se tenkrát rozpovídal archeolog Jan Košťál z Muzea Náchodska. „Jde o devět nekonečných spirál o hmotnosti 257 gramů z mladší doby bronzové, tedy z doby kolem 1000 až 1300 let před naším letopočtem. Nenašla se u nich žádná keramika ani jiné předměty, které by pomohly s bližším časovým určením, takže můžeme vycházet pouze z analogií,“ prozradil k nálezu starém tři tisíce let.

Takové spirály historici a archeologové znají z lužické kultury. Používaly se totiž jako polotovar. Zlaté se přetavovalo a používalo například k výrobě šperků. Mohlo se s ním také obchodovat. Hmotnost spirálek se pohybuje od 21 do 33 gramů. Byly vyrobené roztepaného tenkého plechu, který následně řemeslník stočil do trubičky.

„Díky nálezci se podařilo zachovat unikátní historický artefakt, který je co do množství a zachovalosti ojedinělý. Od kraje dostane odměnu ve výši skutečné hodnoty zlata stanovenou Puncovním úřadem," uvedla náměstkyně pro kulturu a školství Martina Berdychová (Východočeši).

Zdroje: www.idnes.cz, www.denik.cz, www.tyden.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-D se psem a jeto odměna je doma

A ted tu o Karkulce... :-D :-D

Na co detektor, začal bych prodávat COMBO BIO balík - Divoké prase + PES == cca 20.000,-

No a když to furt nic nedá tak to chce vyrazit někam na kameny nebo kořeny a nemusíš nic pořizovat :-D

Stačí si jít zaběhat po opici přece :-D

rozrytá půda od prasat, procházka se psem, archeologický nález...to už je hodně ohraný příběh :-D :-D

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru