24. 4. 2014 Kalendárium

24. 4. 2014 Těla popravených Němců

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Konec války v ČR , Kalendárium

Před sedmi lety se Královéhradečtí krajští kriminalisté zaměřili na oblast, kterou historické prameny a pamětníci popisují jako místo hromadného hrobu pěti Němců zastřelených v červnu 1945. Nacházelo se v obci Rudník na Trutnovsku.

Cílem policistů bylo zjistit, zda jsou informace o mrtvých Němcích skutečně pravdivé. Na místo museli vyrazit kvůli podnětu k prošetření, které doputovalo na státní zastupitelství. Podal ho zástupce obecního úřadu v Rudníku. 

Kriminalisté na místě skutečně objevili lidské ostatky. „Po zhruba třítýdenním odkrývání navážky, kterou prováděla obec ve spolupráci s archeology Krkonošského muzea z Vrchlabí, začali kriminalisté za pomoci těžké techniky odkrývat zeminu v lokalitě upřesněnou historiky a archeology. Po několika hodinách práce skutečně narazili na kosterní ostatky jednoho lidského těla,“ informovala tenkrát policejní mluvčí Ivana Ježková.

V té chvílí se pustil do práce archeolog vybavený štětečkem a dalšími nástroji. Doplnil tým složený z kriminalistů. Nejprve objevili pozůstatky tří lidí, pak dalších dvou. Hrob těchto dvou obětí se nacházel zhruba třináct metrů od prvního nálezu. 

Kostry byly posléze převezeny do Kriminalistického ústavu policie v Praze, kde je zkoumali antropologové. „Vyšetřovatel s ohledem na nález zahájil úkony v trestním řízení pro podezření ze spáchání vraždy na více osobách, a to samozřejmě dosud neznámým pachatelem,“ uvedla tenkrát Ježková.

V polovině května 2014 se pak rozšířila zpráva, že popravy Sudetských Němců v Rudníku mají pravděpodobně ještě další oběť. Šlo o německého ochotníka Aloise Baruschku, který v červnu 1945 dostal trest za přechovávání zbraní. Byl zahrabán u Stříbrného potoka, kde se dříve zakopávali psi. Dál se o tom ale nepsalo…

Vyšetřování policisté ukončili o tři roky později s tím, že Češi, kteří postříleli sudetské Němce, nespáchali trestný čin. Kriminalistům známí aktéři popravili muže starší čtyřiceti let, kteří přechovávali zbraně. Podle tehdejších zákonů se však Češi nedopustili ničeho trestného. 

„Nepotvrdilo se, že šlo o trestný čin. Osoby, které popravu nařídily a vykonaly, jednaly podle tehdy platných zákonů, vyhlášek a nařízení,“ informovala mluvčí královéhradecké krajské policie Lenka Burýšková.

Obec těla mrtvých Němců uložila do společného hrobu na zdejším hřbitově…

Zdroje: www.zachranny-kruh.cz, www.idnes.cz, www.policie.cz, www.novinky.cz
Foto: Policie ČR

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To ty kriminalisté neměli do čeho píchnout? Tohle bych viděl spíše na práci pro archeologi novověkých dějin. Že by politické zadání od našich zaprodanců co nám chtějí otloukat o hlavu, jak jsme byli špatní na ty hodné němce?

Taky mi to přišlo zajímavé, že se tomuto musela věnovat Policie... :-D

zajímavý článek. Poslal jsem kamarádovi do Rudníku. Jsem zvědavý jestli neví něco víc.
V té době byl Němec a Němec. To co se ve 45tým dělo (viz Habrmanův mlýn, Krajina ve stínu), bylo hrozný. Lidi se mstili a bohužel i na obyčejných lidech. Nikoho nesoudím, taková hnusná doba prostě byla.
Myslím, že ani těch 5 mrtvých nebyli vojáci. V té době stačilo, aby jsi měl německou manželku, nebo manžela.
Snad už v budoucnu nepřijde nějaký zfanatizovaný blázen, který bude chtít ovládnout svět.
Ať se Vám daří a hodně zdraví, kolegové. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru