25.2.2017 900 zlatých mincí uvnitř klavíru

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Pozoruhodný objev se podařil před čtyřmi lety anglickému ladiči klavírů Martinu Backhousovi. Uvnitř jednoho z těchto hudebních nástrojů našel skutečný poklad, a sice 900 zlatých mincí. 

Klavír s pokladem uvnitř se nacházel na Shropshirské univerzitě. Hudební nástroj darovali škole manželé, kteří zmenšovali svůj domov a klavír by jim překážel. Neměli vůbec tušení, co se uvnitř nachází.

V následujícím roce si škola najala klavírního technika Martina Backhouse, který přes sto let starý klavír dostal na starosti. Když se poprvé podíval dovnitř, nemohl uvěřit vlastním očím. Objevil stovky mincí pečlivě ukrytých v sedmi látkových pytlících a kožené kabelce na šňůrku. Za poklad mince oficiálně prohlásil Shrewsburský koroner John Ellery. 

Neví se, kdo mince mohl ukrýt. Možná někdo, kdo je prý plánoval později roztavit. Bylo provedeno i rozsáhlé vyšetřování, padesát lidí vzneslo na poklad nárok. Nikdo z nich ale nakonec mince nedostal. Nenašly se důkazy, že jim patří. 

Většina mincí pochází z období vlády královny Viktorie. Ze 900 nalezených ražeb je 633 takzvaných Sovereign, kterým se říká mince králů. Jsou představitelem systému monometalismus, který vznikl v 18. století na Britských ostrovech. Přesněji v roce 1816, kdy bylo zlato uzákoněno jako jediná míra hodnot.

Podle klavírního technika Martina Backhouse pravděpodobně od roku 1906, kdy byl klavír vyroben, nikdo nevěnoval pozornost jeho údržbě. Jeho samotného nález mince opravdu nadchnul, patří totiž mezi fanoušky archeologie. „Když jsem viděl látkové pytlíky, tak jsem si říkal, že co to jako je. Byly velmi pěkně ušité z manšestru. Pytlíky byly precizně naskládané vedle sebe, aby se vlezly do klavíru,“ uvedl ladič. 

Mince jsou z téměř 92 procent vyrobené ze zlata, zbytek tvoří stříbro. Klavír byl vyroben v roce 1906 společností Broadwood & Sons of London a prodán hudebním obchodem Messrs Beaven & Mothersole v Saffron Walden v Essexu. Kdo jej ale koupil jako první není známo. 

Až v roce 1983 se stali majiteli Graham a Meg Hemmingsovi. Nástroj manželé koupili, aby se jejich čtyři děti mohly naučit hrát. A jak již bylo zmíněno, kvůli rekonstrukci domu jej pak darovali univerzitě. Poklad byl oceněný na 500 tisíc liber.

Zdroje: www.theguardian.com, www.bbc.com, www.pokladnice-minci.c

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Sáfra, já před pár lety daroval starý klavír :-O :-O Asi jsem ho měl vevnitř pořádně omrknout o:-)

Jo měl jsi ho rozřezat a když by tam nic nebylo tak teprve darovat ;-)

Poznávám klavír, na který jsem se jako malý učil hrát !!!! Já si už tehdy říkal, že vyluzuje opravdu zlaté tóny ;-) :-P ...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru