27. 1. 1945 Kalendárium

27.1.1945 - Osvobození koncentračního tábora Osvětim

Kategorie: Druhá světová válka , Válečné zločiny , Kalendárium

Stovky vězňů čekaly ke konci druhé světové války na osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. Když se nacisté dozvěděli, že se blíží rudá armáda mnoho Židů ještě stihli postřílet.

Vojáci 60. armády 1. ukrajinského frontu otevřeli brány koncentračního tábora v Osvětimi 27. ledna 1945. Vězni je vítali jako osvoboditele. „Je to paradox, když vojáci formálně zastupující stalinistický totalitarismus přijeli na pomoc vězňům nacistické totality,“ píše se nyní na internetových stránkách muzea Osvětim, které se nachází na místě, kde byl koncentrační tábor.

Rudá armáda získala podrobné informace o Osvětimi teprve po osvobození Krakova, a proto se nemohla dostat k branám Osvětimi dříve. Na osvobození čekali vězni nejen v hlavní táboře, ale také v pobočných - Monowitz a Birkenau. Během bojů, které osvobozování táborů doprovázely, zahynulo přes 230 sovětských vojáků. Většina z nich byla pohřbená na obecním hřbitově v Osvětimi.

V hlavním táboře sovětští vojáci objevili mrtvoly asi 600 vězňů, které nacističtí vojáci postříleli, když se dozvěděli, že se blíží protivník a museli proto utéct. Další vězni umírali kvůli vyčerpání. Německé stráže prý několik dnů před osvobozením dostaly také rozkaz zničit krematoria a plynové komory. Desítky tisíc vězňů, kteří byli schopní chodit, z tábora nacisté vyhodili a byli donucení k pochodu smrti do jiných táborů v Německu.

Osvětim je dodnes nejznámějším koncentračním táborem. Zahynuly tam stovky tisíc Poláků, ale i Židé z dalších evropských zemí, kteří byli vězněni v otřesných podmínkách a mnoho jich bylo zabito v plynových komorách. V nich bylo možné podle některých zdrojů denně usmrtit až šest tisíc lidí. Od založení tábora v roce 1940 se podařilo utéct jen hrstce vězňů schopných vyprávět o hrůzách, co se tam děly. V Osvětimi bylo zavražděno přibližně 1,1 milionu mužů, žen a dětí. Více než devadesát procent z nich byli Židé.

„V poslední chvíli nám změnili trest smrti na doživotní vězení v Osvětimi a byli jsme vydáni k pekelným branám koncentračního tábora. Tam jsme ještě měli být vyslýcháni. Při příjezdu jsme se museli svléct do naha. Ostříhali nás a oholili. Od té doby jsme neměli žádná jména. Vedli nás pod čísly, která nám vytetovali na ruku. Já 39934 a moje matka 39933,“ vzpomíná jeden z přeživších.

Historici odhadují, že v nacistický koncentračních a vyhlazovacích táborech celkově zahynulo přes deset milionů lidí. Procesy s nacistickými válečnými zločinci proběhly v prvních poválečných letech. „K nejznámějším patřily norimberský a osvětimský. Usvědčených a odsouzených bylo sice přes tisíc zločinců, avšak mnoho viníků lidské spravedlnosti uniklo. Někteří dokonce dožili v Německu, aniž by byli odhaleni. Jiní uprchli do USA nebo Latinské Ameriky, kde se po zbytek života skrývali,“ píše František Emmert v knize Holocaust.

osvětim

osvětim

osvětim

Zdroje: www.auschwitz.org, www.bbc.com, František Emmert: Holocaust, www.hmd.org.uk, www.hmd.org.uk, www.funeralwise.com, www.time.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

..Tuhle historii by lidstvo nemělo nikdy zapomenout.
Nerozumím tomu, že v poslední době se začíná vynořovat víc a víc různých pochybovačů halokaustu. Chtěl bych jim vidět do hlavy.
Víc autentické zvěrstvo snad už nejde předložit.

Ne, tohle se nesmí zapomenout a dnes po tolika letech se to musí dětem fakt rozumnou a pouze pravdivou formou připomínat, aby to pochopily a ony to jednou předávaly svým dětem. Aby se do budoucna vědělo, co je schopen Všechno udělat člověk člověku, když najednou dostane neomezenou moc. Jenom věřit a doufat, že se tohle snad už nebude nikdy opakovat. Když mi o těchto věcech děda, který zažil válku, vyprávěl, vždycky se rozbrečel. My, co tohle naštěstí nezažili, můžeme číst knihy, dívat se na dokumenty, ale nikdy nemůžeme pochopit, jaká ta doba byla. Snad má dneska lidstvo tolik rozumu, aby se to už nikdy nestalo. :,-(

Už jen proto si Koněv sochu zaslouží.Jinak žije ještě 200 pamětníků tak se ptejme.Dokud je koho.

V lete jsem tam byl. Doporucuji navstevu, silny zazitek. Jen si predem radsi rezervujte listky, at nestojite pet hodin frontu :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru