27. 10. 2013 Kalendárium

27.10.2013 Po náletu pumy našli staré hradby

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Druhá světová válka , Kalendárium

Zachovalé městské hradby objevili památkáři před osmi lety v Opavě. Stalo se tak měsíc poté, co se na stejném místě nalezla letecká puma z druhé světové války. Hradby byly staré přibližně 800 let.

Byly totiž součástí Opavského hradu, jehož historie sahá až do třináctého století. Zachovalé hradby památkáři našli před osmi lety. Měsíc předtím byla na stejném místě objevena letecká puma z druhé světové války. A to poblíž takzvaného Müllerova domu, který stojí právě tam, kde se v minulosti nacházel Opavský hrad. 

Jde o bývalé sídlo správců zdejšího zámku, který již také nestojí. Letecká puma se našla, když probíhala rozsáhlá rekonstrukce Müllerova domu. Pravděpodobně šlo o německou bombu se sovětskou roznětkou. Jen kousek od ní se nacházel kus starých hradeb. 

„Na místě hradeb je v současnosti pás městských parků a v těch se moc nestaví. Málokdy se tedy dostaneme k detailnějšímu průzkumu toho, co se pod parky nachází. To se nám teď povedlo,“ prozradila tenkrát archeoložka Národního památkového ústavu Pavla Skalická. 

Rekonstrukce této stavby byla pro archeology žní. Opravu naplánovalo Slezské zemské muzeum, dům stojí v těsné blízkosti historické výstavní budovy muzea. Propojením dalších objektů vznikl multifunkční komplex k dalšímu kulturnímu využití.  Müllerův dům jinak dodnes uchovává šířku někdejšího parkánu, který byl z přední strany chráněn další, parkánovou zdí. V tomto prostoru se pohybovali obránci hradeb.  

Archeologové nakonec nastřádali tisíce artefaktů. Konkrétně šlo o užitkovou keramiku, hračky, kachle i kosti. V minulosti byly archeologické nálezy vystaveny právě v Müllerově domě, kde si je mohli prohlédnout návštěvníci. Vystavený byl i nestarší dochovaný krov v Opavě, který pocházel z roku 1726. 

Müllerův dům v minulosti sloužil také jako hradní kuchyně. Archeologové našli důkaz, že naši předkové jedli šneky. „Mezi zdmi se zachovaly odpadní vrstvy, odpady z tehdejší kuchyně. Byly mezi nimi mimo jiné šnečí ulity, což je dokladem, že už ve středověku se šneci jedli," povyprávěla ještě Skalická.

Zdroje: www.irozhlas.cz, www.polar.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

;-)

:-D :-D “Po náletu pumy.....”

Jo, šneci byli půstní jídlo a ne každý rád ryby... :-)

Idler - ano, překlep v názvu je roztomilý, já vidím na fotce maximálně nálet dřevin :-D
https://ostrava.rozhlas.cz/po-nalezu-letecke-pumy-ted-v-opave-objevili-800-let-stare-hradby-6997165
Jak se dostala sovětská roznětka do německé bomby?

Sun... Kořistni munice

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru