28. 12. 2013 Kalendárium

28.12.2013 Zlaté figurky z roztavených mincí

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Vzácné artefakty už několikrát vydalo švédské archeologické naleziště Västra Vång. Nejpozoruhodnější jsou malé zlaté figurky, kterých se našlo 29. Jsou vyrobené z roztavených mincí.

Vzácné archeologické naleziště nacházející se v dnešní švédské provincii Blekinge prohledávali archeologové pomocí georadarů. V roce 2013 zaznamenali v Västra Vång třetí nejvýznamnější objev ve švédské historii. Nejpozoruhodnější jsou takzvané guldgubbar. Tak ve Švédsku říkají zlatým plátkům, které znázorňují lidi. Jsou to vlastně figurky. Archeologové jich objevili hned devětadvacet.

Tyto figurky jsou dost malé, na výšku mají jen asi dva centimetry. Archeologové tenkrát uvedli, že jsou vyrobené ze zlatých mincí, které původně sloužily jako žold pro římské vojáky.

Psali jsme zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/zanikla-vesnice-a-figurky-vyrobene-z-roztavenych-minci-6115

Některé objevené zlaté plátky znázorňují i dvojici mužů, kteří se na sebe dívají. Kromě toho archeologové našli také keramiku, fragmenty skleněných nádob a železné nádoby. Ale také pět bronzových hlaviček, které byly pravděpodobně umístěné na bronzové nádobě.

Předměty pravděpodobně někdo schoval záměrně. Pochází z hodně neklidné doby, kdy docházelo k rozpadu Západořímské říše. Kmeny bojovaly o přežití a lidé kočovali po celé Evropě ve snaze se zachránit.

V oblasti, kde se nacházela dnes už zaniklá vesnice Västra Vång, se už podařilo archeologům několik pozoruhodných nálezů. Nachází se tam mnoho starobylých památek až z období pravěku. V bezprostřední blízkosti vesnice se zároveň nachází hrobky a kamenné památky z doby železné.

U v roce 1865 byl v Västra Vång nalezen vzácný stříbrný poklad z vikingské éry. Obsahoval přes čtyři tisíce stříbrných mincí a stříbrné šperky. Nález je datován do roku 1130. v roce 2004 byly provedeny nové průzkumu v souvislosti s vodárenskými pracemi. Archeologové narazili na zbytky osídlení z pozdní doby železné a obraz pravděpodobně keltského původu.

Ale až již zmiňovaný objev z roku 2013 jasně dokazuje, že o zdejší oblasti jde hovořit jako o centrální oblasti pro dobu železnou. Archeologové nakonec našli celkově 67 figurek mužů. Dále objevili další tři obrazy podobné tomu z roku 2004, ale také římskou bronzovou bustu a pravděpodobně také její kopii. Všechny tyto objevy archeologové učinili do loňského roku.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.sydostran.se, www.thelocal.se, www.blekingemuseum.se

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru