28. 6. 2012 Kalendárium

28.6.2012 Hodinky, které zastavily kulku

Kategorie: Nálezy a záchrané výzkumy v zahraničí , Druhá světová válka , Kalendárium

Vojenská charita v Anglii před devíti lety zahájila pátrání po majiteli hodinek, kterému pravděpodobně během druhé světové války zachránily život. Mohlo jít o pilota RAF. O kapesní hodinky se zastavila kulka. 

Masivní stříbrné hodinky vyrobené ve viktoriánské době, byly objeveny v krabici s darovanými předměty, které někdo anonymně nechal vojenskému charitativnímu obchodu spadajícímu pod Forces Support v Leominsteru v Herefordshire. Hned na první pohled je jasné, že hodinky poškodila kulka. Konkrétně kovové víčko a zdeformovaná je také číslovka 11. 

Na pouzdře hodinek je vedle vojenského čísla 2055250 vyryté jméno „Pte Hodgson“. Oficiální vojenské záznamy ukazují, že Pte Hodgsonová byla žena, která sloužila v RAF a byla v roce 1941 odpovědná za dodávku nově postavených letadel na vojenské základny po celé Británii. 

Ministerstvo obrany uvedlo, že bez příslušného rodného nebo úmrtního listu však nelze poskytnout žádné další informace týkající se totožnosti daného příslušníka armády. Předpokládá se, že Pte Hodgsonová se v letadle dostala pod nepřátelskou palbu. 

Vojenští experti identifikovali kulku, která zdeformovala hodinky. Šlo o ráži třicet milimetrů a používala se v automatickém kanónu MK108, který byl namontován na německá stíhací letadla. „Nejzajímavější je samozřejmě na hodinkách, že někomu podle všeho zachránily život. A to patrně během bojů ve vzduchu,“ uvedl Bill McCance, generální ředitel a zakladatel Forces Support.

Nic podobného ještě neviděl. „Po poradě se dvěma vojenskými experty, včetně bývalého vojáka SAS, to vypadá, že kulka zasáhla hodinky měděné pouzdro i strojek. Oba se shodli, že hodinky zastavily něco, co letělo velkou rychlostí. Doufám, že se dozvíme skutečný příběh hodinek a jejich majitele,“ doufal McCance. 

Podle něj může jít nakonec o romantickou story. „Je totiž možné, že hodinky Pte Hodgsonová darovala svému příteli. Bylo by hezké vrátit hodinky rodině člověka, kterému zachránily život,“ myslí si McCance, který spustil pátrání. „Takovou věc nechci prodávat, takže pokud se majitel nepřihlásí, pravděpodobně ji budeme mít vystavenou v obchodě nebo na pultu,“ uzavřel McCance.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

30 mm kanón ? To by z nich nic nezbylo i s majitelem.

:-O :-O :-O

Spíš to vypadá, že na to šlápla jeho holka podpatkem, když jí zahnul.

Tohle a kulka? Letěla pozadu? 30mm když to má průměr ani ne 1cm?

Ještě jsem se dívala, jestli jsme se neupsala. A je tam fakt 30mm :-)

Jasně... :-D Jo MarkyMark má pravdu. Ano, je typ střely co má "tupou" špici, jenže to je střela třístivotrhavá :-) v 30mm to má klasický malý zapalovač, takže je to blbost. Protože ta střela by bouchla po nárazu do letadla a udělal co má a pokud né, tak to byl tzv. "selhač" a nezachránily ji život ty hodinky, ale to, že ta střela selhala :-D protože po nárazu do hodinek i kdyby střela spustila až pak, tak je z milé dámy cedník. ;-) A když už jsme u toho, spíše věřím tomu, že to byla ráže 20mm, běžné kanony na německých letadlech.

https://naboje.org/node/11731#
Odborníků vyšetřovatelů ap.bylo a je viz.JFK
Me109 nebo Fw190 neměl pouze 30r.kanon.
Jestli projektil pronikl přes opaceřování letadla kabiny pilota tak jak se kulka projektil zachová.
Nevím kolika hledačům se zadařilo najít vystřelený projektil v celku 20-30-40mm.
Jsou nějaké artefakty I W.W. hodinky medajlonky ale kanon ne.

tu je to samej expert nad experty, LP je zatraceně hodně dobrej oddíl!!!
- hodinky měli v laboratoři, měli je v rukou OPRAVDOVÍ?? odborníci, /podle závěru konsilia LP to byli spíše chovanci ústavu/ takže koukám jako vejr, že LP experti je úplně v klidu strčí do kapsy a to jen z letmého pohledu na foto!!!

- áno, kulka letěla rovně, brnkla o divokou husu, dostala rotaci /ta kulka/ a trefila ty hodinky otevřenou pumovnicí svou zadní tupou stranou - takhle bych to viděl

Luke, No tak odborník nejsem, ale střel z leteckého kanónu MK 108, 30 mm sem našel už mnoho, jelikož mám za rohem bývalou střelnici luftwaffe a troufám si říci že po zásahu nezbyde nic nejen z hodinek, ale ani z jejich majitele...... Ale nemám to že své hlavy, kdysi mi o téhle munici hodně poradil jakýsi pan Klarkon, jestli znáš :-P 8-)

ok, Johne, pak již ničemu nerozumím - pak to pojednání psali scénáristi cyklu "věřte nevěřte", nebo lodní kuchaři
- a je tedy vůbec země kulatá??

Luke země je kulatá, na pólech je mírně zplostělá, přesná koule to není....... Já jen myslím že by každý z nás měl zapojit rozum.
Apropo vojenských expertů sou plné putiky
Člověk nemůže všemu věřit co je na netu
:-) :-) :-)

Šlo o dobrou věc charita dal se příběh.
Jenom pro představu https://youtu.be/91LUxqn1QY0

Při posuzování pravdivosti čehokoliv je potřeba posoudit víc aspektů. Spolehlivost zdroje (experti, super, ehm), je jedna část. Jiná zásadní část je motivace. Snaha vytvářet senzaci (a získat tim víc pozornosti a tim peněz), je běžná motivace, kterou očekávam i tady.
Jinak ještě další šťouchnutí, který nikdo neřekl - to poškození na těch hodinkách neni velký - myslim, že bez těch hodinek by to člověka taky nezabilo, takže ta záchrana života taky neni pravda.

přátelé, já expertům věřím, dal jsem na ně a dobře investoval do harward fondu a h-systému, země je asi kulatá, bo kolikráte se mi nalitá sklenka převrhla, klobouk dolů před zdejšími odborníky!!!!

No to je ale blábol.Pane bože.Ten ,kdo to sem dává,by taky měl skočit do zdi,ať se mu rozsvítí.Očividná blbost a on to ještě pošle dál.
:,-(

Osobní zkušenost 3odborníci v Čr obraz autor byl jasný odhadovaná cana byla rozdílná o 700%.
Nevím proč charita neoslovila nebo nenechala vyjádření posouzení né odborníky,ale přímo učastníky piloty a mechaniky RAF kteří měli nejvíc co dočinění s touto municí.Pravděpodobně jich už moc nežilo,ale mohlo se použít i poznatky těch dalších letců a mechaniků napříč dalších válečných konfliktů kde byl tento kanón použit.
Nešlo zde spíše o to expert nepopřel možnost zásahu kulkou pravděpodobně ano,člen SAS nic nepotvrdil ani nic nevyvrátil jenom to neviděl.Charita přiložila granát 30mm odpovídá tak nějak velikosti poškození.Reportér to sepsal tak jak to sepsal pro dobro charity.
Jak to bylo tak ví pouze majitel/ka.
Ten kdo 30mm držel v rukách aji novější tak bude mít pochybnosti a komu se poštěstilo si vystřelit s 30 tak ten má jasno.

Redaktor né reportér.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru