3.3.2003 Nejstarší evropské mumie

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Čtyři mumie objevili archeologové na britském ostrově South Uist. Podle odborníků jsou tři tisíce let staré. Pozůstatky patří tříleté dívce, dospívající dívce, muži a ženě.

South Uist je ostrov ve skotských Vnějších Hebridách. Žije zde více než 1700 obyvatel. Hlavním sídlem je přístav Lochboisdale. Pozůstatky se nacházely ve vrstvě z doby bronzové. Odborníci tvrdili, že nález mumií změní celkový pohled na pohřbívání v té době. Tehdejší obyvatelé zmiňovaného ostrova prý pohřbívali mrtvé podobně a ve stejné době jako starověcí Egypťané. 

Odborníci také provedli analýzu mumií. Chtěli vybádat, co se používalo ke konzervaci mrtvol. Vědci využili i datování radioaktivním uhlíkem. Zjistili, že konzervace probíhala za pomoci rašelin a kyselin, které se vyskytují ve volné přírodě.

 „Jedná se o jediné prehistorické mumie nalezené v této zemi," uvedl Mike Parker-Pearson, odborník na způsoby pohřbívání ve starověku z univerzity v Sheffieldu. 

Doposud se odborníci skutečně domnívali, že mumifikace probíhala jen ve starověkém Egyptě a v Jižní Americe. Tento názor tak museli přehodnotit. Na rozdíl od egyptských mumií byly ty na ostrově South Uist vystaveny značně horšímu počasí. Hlavně neporovnatelně větší vlhkosti. Panovalo ponuré počasí jako dnes. „Výsledkem je, že se rozpadly obvazy, kterými byly mumie obmotány,“ uvedl ještě Parker-Pearson. 

Kolena mají mumie až u hrudníku, mají totiž skrčené nohy. „Měly pravděpodobně svázané nohy šňůrkami nebo připevněné řemínky, jinak by v takové poloze nevydržely. Látka se stejně jako obvazy v průběhu času rozpadla,“ myslí si Parker-Pearson.

Na mumie archeologové narazili, když zkoumali pozůstatky osady Cladh Hallan na ostrově South Uist. První našli pár – muže a ženu. Jejich těla se nacházela v základech jednoho z domů, nebyli ale pohřbení hned po smrti. 

Odborníci následně zjišťovali, co s mrtvým tedy dělali. „Uvažovali jsme nad čtyřmi možnostmi. A sice, že dvojici ponechali lidově řečeno vyschnout na větru nebo je pomalu sušili nad ohněm. Další variantou je, že těla byla naložena v soli nebo na chvíli ponořena v rašeliništi,“ přiblížil Parker-Pearson.

Na základě důkladné analýzy vědci posléze zjistili, že mrtvé namáčeli do rašelinové vody. „A to poměrně značnou dobu. Klidně rok před tím, než těla obvázali,“ uzavřel ještě odborník na způsoby pohřbívání ve starověku z univerzity v Sheffieldu. 

Zdroje: www.scotsman.com, www.bbc.com, www.telegraph.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Já teda nevim ale :Mumie je mrtvé tělo člověka nebo zvířete, které bylo zachováno buď přirozeně (mrazem, vysušením pískem apod.) nebo uměle (balzamováním). K náhodné mumifikaci dochází, pokud se mrtvé tělo nachází ve vhodných přírodních podmínkách. Řada lidských kultur vyvinula chemický proces balzamování, při kterém se dosahovalo stejného výsledku. Obvykle se tak dělo z náboženských důvodů. Hmotnost dospělého člověka se při úplné mumifikaci změní na 5 až 7 kilogramů.[

A ten nadpis taky nesouhlasí, a co třeba ECI ten je mnohem starší jak tyto kostry a ECI je na rozdíl od těchto opravdu mumie.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru