3. 4. 2009 Kalendárium

3. 4. 2009 Husitská dělová koule

Kategorie: Roky válečné a revoluční , Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Půlmetrovou dělovou kouli našli archeologové v historickém jádru Plzně před dvanácti lety. Pochází z patnáctého století a zřejmě patřila husitům. V minulosti město intenzivně odstřelovali. 

Kouli zkoumali odborníci ze Západočeského muzea. „Jde o kamennou střelu, a to z nejstaršího typu děla, kterému se říkalo bombardy. Koule byla vypálena během obléhání Plzně husity v letech 1433 až 1434,“ prozradil za muzeum Jiří Orna.

Archeologové vytáhli kouli, když zkoumali v Plzni takzvanou Mlýnskou strouhu, která je považována za jeho z nejkrásnějších míst ve městě. V současnosti totiž jde o umělé jezírko a parkovou úpravu v sadovém okruhu na východní straně historického jádra Plzně mezi Pražskou ulicí a Štruncovými sady. Vodní plocha je reminiscencí na původní Mlýnskou strouhu, která těmito místy protékala až do dvacátých let minulého století.

Nález kamenné koule zase není až tak překvapivý. Husité město skutečně odstřelovali velmi intenzivně a podle Orny se dokonce pokusili trefit chrám svatého Bartoloměje při nedělní mši. Husitská vojska vedená Prokopem Holým katolickou Plzeň neúspěšně obléhala devět měsíců a dvacet tři dnů a město nakonec tomuto dlouhému obležení odolalo.

Orna má i vysvětlení, jak se pravděpodobně koule dostala do Mlýnské strouhy, kterou bylo v minulosti označováno deltové rameno řeky Radbuzy, které se odpojovalo v místech před dnešním Západočeským muzeem v Plzni nad Královským jezem. 

„Do strouhy se koule dostala nejspíše po roce 1921, když už nesloužila svým účelům a město ji nechalo zavézt. Nález už byl umístěn do plzeňské městské zbrojnice. Koule o průměru padesát centimetrů ležela v zásypu a byla vyrobena z místního pískovce. Když se strouha po zrušení ve zmiňovaném roce zavážela, tak k tomu používali takový odpad,“ uvedl odborník. 

Byl to zatím nejstarší předmět, který v Mlýnské strouze našel. Do té doby šlo především o věci z počátku dvacátého století. Koule je nyní součástí expozice městské zbrojnice v Západočeském muzeu. Dokončily se také práce na Mlýnské strouze, za které město zaplatilo 65 milionů korun. 

Zdroje: https://pam.plzne.cz/, www.denik.cz, MF DNES

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Neskutečné... jen si představit, co to muselo dát kameníkům práce jí udělat. Díky za článek. :-)

Tak to je parádní koule, tu bych chtěl mít na zahradě ;-) Dobrý článek!

Přátelé kdo píšete články, buďte realisté. ... Dovedete si představit tohle vypálit z děla?
Váha, tvar, materiál...
U nás když husité oblehaly Karlštejn tak používaly přesně takovéhle projektily do obřích praků kterýmy ostrelovaly hrad z protějších kopců..., v hradních sbírkách jich je několik zachovalých a další se našli pod hradem a na kopci Plešivec kde byl jeden prak umístěn.... Čili si myslím že je střela do praku, ale školy nemám... mohu se mýlit.

J.Deeer - archeolog a šéf západočeské muzea Jiří Orna snad ví, co mluví. No ni?
https://plzensky.denik.cz/zpravy_region/v-plzni-se-nasla-husitska-delova-koule20090409.html

https://youtu.be/MIpFt81RgCg?t=38

Namor jak píšu mohu se mýlit..... Ale stejně tak se může mýlit i ten pán :-)

https://m.youtube.com/watch?v=cs8gamnMIS0

Ano, jeden z vás se mýlí. Ale mýliti se, je lidské ;-)

Ten strejda bude asi konstruktér, dobře to spočítal :-O

Průměr půl metru... Historicky tak velký bombardy existovaly, ale zřejmě v takových číslech bylo jenom pár těch nejslavnějších na světě. Takže teoreticky jo, ale moc se mi nezdá, že by husiti měli takovou zbraň.
https://en.wikipedia.org/wiki/Bombard_(weapon)
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_the_largest_cannon_by_caliber

Na trebuchetu se mi zase nezdá, jak až moc je to kulatý. Trebuchet vystřelí cokoliv. Ty kameny do něj se sice zakulacovaly (asi se to na aerodynamice pozná), ale pochybuju, že tak pečlivě.

JohnDeere - taky jsem si myslel, že není možný, aby se s tímhle střílelo z děla. Ale v tomhle článku to potvrzují. https://www.flamberg.cz/lanky/34--struny-vyvoj-dlostelby-v-evrop-do-16-stoleti.html A dokonce uvádí ráži některých bombard až na 80cm!!! Dokonce potvrzují i materiál - kámen. Nešikovné, ale levné.

No já jsem za koulí do děla. Tyhle koule se necpaly dovnitř do laufu celé. Byly na kraji a byly zaklinovany dřevěnými klíny. Do trabuchetu už je tahle koule, myslím si, moc fajnova.

Do obléhání Plzně 1433/34 se zapojilo 40 bombard-hrubých kusů. Těch 50cm nebyla u nás nijak vyjimečná ráže,což bezpečně dokládají i deponované nálezy.
Prakový projektily neprocházely navíc takhle dokonalým zpracováním,byly pouze nahrubo otesaný.

Třeba lapidárium zmíněnýho Karlštejna-nahoře prakový projektily,dole koule z hrubých kusů.Jasně je vidět rozdíl v jejich opracování.
https://www.idnes.cz/revue/spolecnost/na-karlstejne-strasi-tvrdi-kastelan.A010226_161415_senzace_jup

Tak to vypadá vážně na tu dělovou, to jsem se s prakem asi zmýlil..... Každopádně bych u té bombardy nechtěl stát když se odpalovalo, náhodou by tam tu kouli zadělali víc než je zdrávo a to by potom byla šupička :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru