3. 5. 2012 Kalendárium

3. 5. 2012 Stařík ukrýval starožitnosti v hodnotě 250 tisíc liber

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Žil velmi skromně, pomalu jako žebrák. Absolutně nikdo netušil, že stařík žijící v Southsea v Hampshire doma ukrývá vzácné starožitnosti. Vše vyšlo najevo, až muž zemřel. Doma měl skvosty v hodnotě 250 tisíc liber.

Muž bydlel v obecním bytě se dvěma ložnicemi. Odborník na starožitnosti Martin Lawrence čekal, že najde jen obyčejné věci pro domácnost. Netrvalo dlouho, než si uvědomil, že ho čeká sběratelská lahůdka…

Mezi věcmi, které se nacházely pod hromadou haraburdí, se nacházela například 170 let stará indická mísa. Prodala se v aukci za 70 tisíc liber. Dále pak odborník našel v bytě stříbrnou trofej, kterou dostal kapitán Nelsonova námořnictva v roce 1796. Byla ukrytá pod postelí a prodala se za více než deset tisíc liber. 

Starožitnosti se celkově prodaly za více než 250 tisíc liber. Kromě vzácných věcí měl stařík v bytě i hromadu odpadu. Hromadil staré noviny, kartonové krabice i staré matrace, kvůli kterým bylo obtížné dostat se do jednotlivých pokojů. Všechno bylo nutné vyklidit. 

„Úklidová“ akce přinesla 300 starožitností. „Věci byly buď nacpané v krabicích, ponechány v příbornících a skříních, povalovaly se na podlaze nebo pod postelí. Prostě byly téměř v každém koutě bytu,“ přiblížil Lawrence, který pracuje pro Jacobs & Hunt v Petersfieldu v Hampshire.

Mezi další kusy, které byly prodány v aukci, patřila čínský nefritová soška ve tvaru ryby v hodnotě 12 tisíc liber. Dále pak dvě pistole z devatenáctého století za 3 400 liber a 18karátový diamantový prsten z bílého zlata za 2 600 liber.

Předpokládá se, že důchodce, který žil v bytě, zdědil sbírku od svých rodičů, kteří byli v době druhé světové války známými obchodníky se starožitnostmi v Londýně. „Kolekce byla po mnoho let na jednom místě. Soused řekl, že majitel byl skutečně milý muž, ale vůbec netušil, jaké vzácné věci má v bytě,“ uvedl ještě Lawrence.

Hvězdnou položkou, která zaujala sběratele v Kanadě, New Yorku a Austrálii, byla již zmiňovaná indiánská mísa. Byla používána kmenem Haida v devatenáctém století k servírování nóbl jídel o svátcích. Stařík ji ukrýval v kuchyňské skřínce.

Zdroje: www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Keťas jeden hamižnej :-D :-D :-D

Sbírka znakem buržoazie :-D

Starý jak si syslil.. :-P

Tady je pár víc fotek. "Indická mísa" je ve skutečnosti od Amerických indiánů.
https://www.dailymail.co.uk/news/article-2126809/Antiques-hoard-squalid-council-flat-covered-rubbish-sells-250-000.html

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru