30. 4. 2011 Sbírka 1247 římských mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Depot římských mincí objevili archeologové před desíti lety v anglickém Colchesteru. Poklad se nacházel poblíž bývalých kasáren. Konkrétně dva hrnce, z nichž jeden obsahoval 1247 mincí.

Nejnovější mince pochází z období mezi léty 251 až 271 našeho letopočtu. Philip Crummy z Colchester Archaeological Trust uvedl, že nález může odborníkům pomoci objasnit, jak se lidé starali o své peníze v římské době. Mince analyzovali pracovníci Britského muzea, posléze zamířily do muzea v Colchesteru. 

„Mince pravděpodobně vložil majitel do hrnce najednou. Druhý hrnec byl prázdný. Možná si ho majitel připravil, aby do něho mohl ukrýt další část svých úspor,“ spekuloval Crummy. 

Ve stejné oblasti se v roce 1983 našlo přes šest tisíc podobných mincí. „Mince pravděpodobně majitelé zakopali v době nepokojů a občanské války, aby o své úspory nepřišli. Bohužel si pro ně už nejspíš nemohli přijít. Dnes to máme jednoduší, když fungují banky. Ale v dřívějších dobách lidé takové možnosti neměli. A tak mince pohřbili na své zahradě nebo na blízkém poli,“ uvedl Crummy. 

Nejnovější poklad tvořily mince z období vlády nejméně devíti římských císařů. V depotu se nacházela i stříbrná mince, které se říkalo antoninianus. Razila se na začátku devátého století. Nakonec ale byla znehodnocena. Skončila jako mince ze slitiny mědi s velmi tenkým stříbrným povrchem. Silná inflace snížila její peněžní hodnotu, a proto se pozdější antoniniani vyskytují na archeologických nalezištích poměrně často.

Dva hrnce se podařilo najít na devítihektarovém poli. Už dříve se tam našly kosti dvou anglosaských vojáků…

Nálezy starých mincí ukrytých v hliněných nádobách nejsou ojedinělé. V roce 2015 například dvojice kamarádů objevila detektorem kovu 91 stříbrných římských mincí. A to během procházky po poli u vesnice Wick v jižním Walesu. Nejstarší nalezené mince pocházely z období vlády Marca Antonia. Mince byly prohlášené za poklad. „Místo nálezu bylo vzdálení asi kilometr a půl vzdušnou čarou do jiného stříbrného pokladu nalezeného v Monknashi v roce 2000,“ připomněl Edward Besly, numismatik Národního muzea ve Walesu.

O tomto pokladu jsme psali zde: 91 stříbrných
Zdroje: www.bbc.com, www.thecolchesterarchaeologist.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru