31. 1. 2012 Kalendárium

31.1.2012 Mince z období Viléma Dobyvatele

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Unikátní stříbrnou minci našla před devíti lety hledačka detektorem kovu. Cent byl vyražen v období vlády Viléma Dobyvatele, kdy se mincovnictví rozvíjelo. V provozu bylo sedmdesát mincoven.

Na poli poblíž Gloucesteru byla před devíti lety nalezena jedinečná středověká mince z doby vlády Viléma I. Dobyvatele. Objevila ji detektorem kovu Maureen Jonesová severně od zmiňovaného města. Odborníci na starožitnosti uvedli, že nález „vyplnil“ mezeru v datech, kdy bylo všeobecně známo, že v Gloucesteru fungovala mincovna.

Mince pochází z období mezi léty 1077 až 1080. Je na ní vyražen název místa, kde byla vyražena. Doposud neexistoval žádný důkaz o výrobě mincí v Gloucesteru v letech 1077 až 1080. „Objev této stříbrné mince dokazuje, že mincovna byla v provozu po celou dobu vlády Viléma I.,“ stálo tenkrát v prohlášení odborníků z příslušného úřadu pro starožitnosti.

Vilém byl nemanželský syn normandského vévody Roberta. Už v sedmi letech se stal nástupcem svého otce. Dětství přitom přežil jen se štěstím, když tři z jeho opatrovníků byli zabiti. Nicméně jakmile dosáhl dospělosti, prosazoval se s nezbytnou dravostí. Vilém prokázal diplomatický um, když se mu podařilo získat papežovo požehnání pro jeho invazi do Anglie, a tvrdost, která znamenala počátek jeho vlády v zemi. Za jeho panování se výroba mincí rozvíjela, měl až sedmdesát mincoven.

„Šla jsem s dalšími dvěma kamarádkami hledat na pole, kde jsem minci našla. Poznala jsem, že je stříbrná, panovníka však ne. Je to skvělý nález,“ radovala se šťastná hledačka.

Podle odborníka na starožitnosti Kurta Adamse je mince skutečně vzácná. „Velmi cenná už byla ve své době, kdy byla vyražena. Jde o cent. Majitel mince ho pravděpodobně ztratil před 900 lety,“ uvedl Adams.

O minci jsme psali také zde: Archeologické zprávy

Mince byla ve výborném stavu. Váží 1,31 gramu, což odpovídá požadované hmotnosti stříbrného centru, jak uvádí příslušný zákon. Norma je 1,3 až 1,6 gramu. Kdo šidil při výrobě mincí, dopouštěl se trestného činu. Hrozilo mu zmrzačení nebo dokonce trest smrti. Výrobce za kvalitu ručil, na každé minci bylo dokonce vyraženo jeho jména. Cent nalezený hledačkou není výjimkou.

Zdroje: R. G. Grant, Bitvy: 5000 let válčení, www.bbc.com, www.thehistoryblog.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-) ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru