4. 11. 1922 Kalendárium

4.11. 1922 Carter objevil vchod do hrobky Tutanchamona

Kategorie: Osobnosti , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem na blízkém východě

V listopadu 1922 objevil britský archeolog a egyptolog Howard Carter vůbec poprvé vchod do hrobky Tutanchamona a nahlédl do ní. Uvnitř se nacházely tři tisíce let staré netknuté poklady nevyčíslitelné hodnoty.

Carter strávil zbytek svého života zkoumáním, ilustrováním, konzervací a katalogizací všech památek z hrobky.

„Tvrdohlavě se soustředil na jediný cíl a nakonec se mu podařilo odkrýt hrobku mladého faraona Tutanchamona. V podzemních prostorách našel komory plné uměleckých předmětů nevyčíslitelné ceny, stovky sošek z tepaného zlata, drahokamy a váleční vozy vyřezané ze dřeva cizokrajných stromů. Mezi nalezenými poklady byla i nesmírně cenná soška, která zpodobňovala mladého panovníka, jak jede na hřbetě černého pantera,“ píše David Baldacci v knize Tváří v tvář.

Lidé, kteří s ním byli u otevření hrobky, onemocněli a zemřeli. Od té doby se hovoří o tom, že to bylo prokletí faraona. „Důvodem jejich smrti byla saprofytická a patogenní houba Aspergillus flavus. Tato plíseň způsobila infekce, protože je toxická pro savce. Může také způsobit astma a alergie. V případě, že má člověk po nějaké nemoci oslabenou imunitu, Aspergillus flavus může zabíjet,“ píše Karel Kýr v knize Muž, který přivolával déšť: a jiné málo uvěřitelné příběhy a záhady.

Předpokládá se, že houba se objevila v hrobce v průběhu středověku, a když byl otevřen hrob, napadla vše kolem sebe. V dnešní době jsou si již vědci vědomi, že lidé s oslabenou imunitou by neměli navštěvovat hroby, v kterých se může objevovat tato houba. Takže badatelé, kteří zkoumají středověké hrobky, musí být dostatečně zdraví.

Pro moderní egyptology bylo mimořádně těžké hrobku Tutanchamona najít. Hrabě Carnarvon si Cartera najal výslovně proto, aby našel Tutanchamonův hrob. Když Carter prohledával Údolí králů, by ještě poměrně neznámý egyptolog a archeolog.

„Carnarvon, podobně jako někteří další příslušníci britské aristokracie, přemýšlel, čím se zabavit během zimních pobytů v Egyptě. Carnarvon měl na rozdíl od jiných krajanů každoroční pobyt v Egyptě nařízený od lékařů,“ uvádí Eric Cline v knize 1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů.

Díky objevu a úsilí Cartera se dochovaly do naší doby cenné objevy a další a další generace si mohou prohlížet jejich propracovanost a krásu. Carter zemřel 2. března 1939.

Zdroje: Agnieszka Stelmaszyk, Poklad královny Nefertiti, Eric Cline, 1177 př. Kr. Zhroucení civilizace a invaze mořských národů, David Baldacci, Tváří v tvář, www.greelane.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Když mě bylo 12,měl jsme z knihovny vše našprtané. Strašně jsme to žral.

:-) dík

Tý jo, to objevit, tak by mi ani pampersky nestačily 😀😀😀😀.

Pěkný příspěvek 👍

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru