4. 2. 2012 Kalendárium

4.2.2012 Bronzový poklad z Carmarthenshire

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Šperky i zbraně obsahuje depot, který našel hledač detektorem kovu poblíž hrabství Kidwelly. Informovalo o tom Waleské národní muzeum. Před devíti lety byl nález prohlášen za poklad.

Bronzový depot nalezený v Carmarthenshire poblíž hrabství Kidwelly se nacházel v malé jámě. Jeho součástí jsou zbraně i různé šperky, které se nosily před třemi tisíci lety. Poklad byl nalezen hledačem s detektorem kovu v červnu 2011.

Konkrétně obsahuje třináct bronzových předmětů jako náramek, kopí či sekeru. Předpokládá se, artefakty byly zakopány do země někdy kolem let 1000 až 800 před naším letopočtem a za poklad jich prohlásil příslušný koroner z Carmarthenshire. O sbírku nalezených předmětů hned projevilo zájem místní muzeum.

Poklad našel detektorem kovu Kevin Sawyer přesně 7. června 2011. Informovalo o tom Waleské národní muzeum. To také provedlo následný archeologický průzkum a zjistilo, že artefakty byly pohřbeny společně do malé jámy.

Za počátek doby bronzové v Británii lze považovat rok 2000 před naším letopočtem a jde skutečně o klíčové období, které propojilo dobu kamennou a železnou. Adam Gwilt, kurátor sbírek doby bronzové v Národním muzeu ve Walesu, řekl: „Prostřednictvím tohoto a dalších nedávných nálezů se dozvídáme informace o místech, kde byly pečlivě pohřbeny předměty z doby bronzové.“

Oštěp a náramek ukazují, jaký druh zbraní a šperků ve Walesu používali. „Suroviny a vedlejší produkty také přispívají k širšímu obrazu, jak například odlévali v době bronzové právě bronz. Každý takové objev je pro nás velice cenný,“ dodal ještě Gwilt.

K pokladu z Carmarthenshire se vyjádřil také kurátor zdejšího muzea Gavin Evans, kterého také poklad velmi potěšil. „Jsme rádi, že máme opět příležitost přidat do prehistorických sbírek něco nového,“ radoval se Evans. „Doba bronzová trvala stovky let, ale z Carmarthenshire máme velice málo informací o tom, jak tenkrát lidé žili,“ poznamenal ještě.

Chtěl by, aby sbírka artefaktů byla vystavena pro veřejnost. „Jsme nadšení, že domovem pokladu může být zrovna naše muzeum, aby si ho mohli pořádně užít i místní a třeba se také něco přiučit,“ uzavřel ještě odborník z Městského muzea v Carmarthenshire.

Zdroje: www.bbc.com, www.walesonline.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

V chatu není žádný příspěvek.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru