5. 4. 2009 Kalendárium

5. 4. 2009 Zlaté a stříbrné židovské šperky

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před dvanácti lety ve Velké Británii poprvé vystavili nádherné sbírky zlatých a stříbrných šperků, které pochází ze čtrnáctého století. A to z židovských komunit v Německu a ve Francii, které vzácné předměty ukryly během epidemie moru.

V londýnské Wallace Collection byly vystaveny například tři nejstarší známé příklady židovských snubních prstenů. Odborníci tvrdí, že předměty byly pohřbeny rodinami během epidemie moru takzvané černé smrti, kdy byli Židé využíváni jako obětní beránci. 

„Jde skutečně o velmi vzácné a neobvyklé předměty, které pochází ze středověku,“ uvedl tenkrát Stephen Duffy z Wallace Collection na Manchester Square v Londýně. 

Podle něj byla výstava opravdu výjimečná. „Nejde je o pouhou výstavu pokladů, ale i jejich příběh. Poklady ukryli židovské rodiny v době, kdy se obávali smrti nebo vyhoštění. Samotná výstava se jmenovala Poklady černé smrti. Spojuje dva různé depoty středověkých zlatých a stříbrných šperků,“ dodal ještě Duffy.

Jeden ze šperků například pochází z francouzského Colmaru a byl nalezen v roce 1863 ukrytý ve stěnách domu. Velkou část vzácných předmětů ale pochází z německého Erfurtu. Obsahuje například snubní prsteny s hebrejským nápisem „Mazal tov“, což v překladu znamená „štěstí“. Poklad byl nalezen krátce před dokončením archeologických výzkumů na místě Michaelisstraße 43, nedaleko od Staré synagogy. Nacházel se pod zdí vchodu do sklepa.

Poklad vážil téměř 28 kilogramů. Z toho 24 kilogramů je 3141 stříbrných mincí a čtrnáct stříbrných ingotů (pozn. kovový hutní polotovar určený na další zpracování) různých velikostí. Poklad navíc obsahoval více než sedm set jednotlivých předmětů gotického zlatnického umění, některé vysoce uznávané.

Poklad jeho majitel ukryl během pohromu, který se odehrál v roce 1349. „To je také věc, proč je objev těchto předmětů tak významný. Jde samozřejmě i o cenu jako takovou, protože obsahuje šperky a mince, ale je nutné vypíchnout také kulturní a historický význam,“ zdůraznila kurátorka výstavy Karin Sczech.

V době londýnské výstavy se synagoga v Erfurtu opravovala. Po dokončení prací se počítalo s tím, že se tam poklad natrvalo umístí…

Zdroje: https://juedisches-leben.erfurt.de/, www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

No tak ten prsten je neskutečnej kus řemesla :-O

Ten prstynek je teda nadherny dílo... a to ostatni taky. Jó byli to kluci sikovni... 😊

Zajímavé.

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru