6. 3. 2009 Kalendárium

6.3.2009 Ve sklepě našel 59 mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Na prodej byly před dvanácti lety mince, které našel stavitel v Oxfordshire. Objevil 59 kusů ražeb z období vlády anglického krále Jakuba I. Jejich hodnotu odborníci odhadli na padesát tisíc liber.

Mince muž našel ve sklepě bytového domu v Chipping Norton, a to už někdy kolem roku 1980. Poklad daroval vnukovi, který teprve v roce 2009 dostal povolení k prodeji. Dvě nejvzácnější mince koupilo Britské muzeum do svých sbírek. Zbylých 57 se prodalo v Londýně v červnu 2009.

Podle odborníků jsou mince staré asi 400 let. „Během anglické občanské války si lidé ukrývali peníze, často třeba pod zem. Neměli ani jinou bezpečnější variantu, jak své úspory uschovat. Banky tenkrát ještě nefungovaly,“ uvedl dražitel James Morton. 

Každá z 59 nalezených mincí má jiný design. Říkalo se jim prý „jacobuses“. Mince byly rozprodány prostřednictvím aukčních síní Morton and Eden. Odhady se pohybovaly od 400 do 2500 liber za minci. 

Mince daroval dědeček svému vnukovi, kterému bylo teprve deset let. Chlapec tak dostal dar, který mohl v dospělosti zpeněžit. Konkrétní místo, kde se mince nacházely, odmítl nálezce odtajnit. Skutečně pouze prozradil, že poklad se nacházel ve sklepě. 

Chlapec roky vůbec netušil, jaký poklad od dědečka dostal. Mince ukryl do krabice od bot. Ty totiž jako nadšený sběratel různých věcí často používal k uschování svých sbírek. Měl rád známky i mušle, které hromadil. Skutečnou hodnotu mincí od dědečka zjistil dnes už 39letý muž, když zavítal na akci v Cheltenhamu, kde oceňují mince a další předměty. 

Tenkrát mu právě James Morton řekl, že mince mají velkou hodnotu a oznámili nález Britskému muzeu. „Na akci v Cheltenhame jsem šel s manželkou v naději, že si zaplatíme líbánky ve Španělsku. Byli jsme příjemně překvapení, jakou mají mince hodnotu. Je to bláznivé. Napadla nás cesta do Mexika,“ uvedl majitel mincí, který si nepřál zveřejnit jméno.

Odborníci uvedli, že mince jsou výjimečné a vzácné. Pravděpodobně patřily nějakému bohatému obchodníkovi, který si je ukryl ve špatných časech, aby si mince později mohl zase vyzvednout. „Předpokládám, že hromadil poklad ve svém domě a z nějakého důvodu se k němu už nikdy nedokázal vrátit,“ uvedl odborník na mince Dave Ruskin.

Zdroje: www.bbc.com, www.oxfordmail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Parádní sklepovka. Díky za článek. :-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru