6. 3. 2017 Středověký pohár z Brna

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Krásný pohár objevili archeologové před pěti lety ve Veselé ulici v Brně. Pravděpodobně měl dekorativní a reprezentativní funkci. Podobné exempláře z patnáctého a šestnáctého století pochází z Prahy či Plzně. 

Archeologové pohár zařadili mezi nejlepší a nejkrásnější předměty, které ve Veselé ulici našli. Na výšku měl devatenáct centimetrů. Archeologové objevili pouze fragmenty, které se jim však podařilo dát dohromady.

Nález za brněnskou archeologickou společnosti Archaia komentovala Lenka Sedláčková. „Pohár byl vyrobený ze středně hrubé písčité hmoty s nezáměrným obsahem slídy. Na těle poháru bylo původně umístěno i pravoúhle utvářené ucho. Okraj ve tvaru okruží je opatřen výraznou hráněnou lištou zdobenou drobnými vrypy,“ prozradila archeoložka. 

K poháru pravděpodobně patřila i poklička. Archeologové usuzují podle toho, že chybí poslídování. Podle zpracování pohár pravděpodobně spadá do období druhé poloviny patnáctého století až počátku šestnáctého století.

„Pod okrajem a nade dnem nádoby je umístěn výzdobný pás sestávající ze svislé vlnovky. Tělo poháru je pokryto drobnými kolky ve tvaru erbu, které vytvářejí nepravidelný motiv vstřícných trojúhelníků,“ prozradila ještě Sedláčková.

Předmět nalezení v Brně je podobný těm, které již v minulosti našli archeologové v Plzni nebo Praze. Pochází z patnáctého či počátku šestnáctého století. Pravděpodobně se vyráběly na objednávku na speciální příležitosti. Podle všeho měly dekorativní a reprezentativní funkci.

„Bezpochyby můžeme tyto poháry zařadit do okruhu bohatě zdobených pohárů 15. století, jejichž výraznými zástupci jsou v našem prostředí například poháry s diamantovou výzdobou. Jak dalece lze tyto poháry srovnávat např. s poháry ze Sezimova Ústí či Kozího Hrádku, či snad dokonce s kameninou tzv. Falkeho skupiny, je otázkou,“ řekla ještě k nálezu Sedláčková.

V minulosti objevili archeologové například zbytky takzvaného loštického poháru. Jedná se o proslulou keramiku, která se ve středověku vyráběla v Lošticích. Zdejší poháry měly v Evropě výbornou pověst. Jeden takový exemplář objevili archeologové před pěti lety v Šumperku. 

Zdroje: www.archaiabrno.org, www.tyden.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru