6. 5. 2011 Kalendárium

6. 5. 2011 Vikingský poklad obsahoval 200 stříbrných šperků

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Vikingský poklad našel před desíti lety hledač s detektorem kovu. Darren Webster vykopal 200 stříbrných šperků v hrabství Cumbria na severozápadě Anglie. O depot byl obrovský zájem.

Pokladu se ujali odborníci z Britského muzea, podle kterých šlo o poklad národního významu. „Je to neskutečné, životní nález. Ani já, ani vlastník půdy nevíme, co s pokladem bude. Je o něho velký zájem. Chci, aby o mém nálezu všichni věděli,“ uvedl šťastný nálezce Darren Webster.

O pokladu jsme psali také zde:
https://www.lovecpokladu.cz/home/archeologicke-zpravy-nejen-pro-hledace-s-detektory-kovu-16-9-29-9-2013-6066

Součástí pokladu jsou náramky vyzdobené hady, které mohl nosit bohatý vikingský vůdce. Dále pak prsteny, brože nákrčníky, ale také stříbrné mince. Brian Randall, předseda Klubu detekce kovů v Lune Valley, řekl: „Všichni jsme z nálezu nadšení a přejeme si, abychom byli na Darrenově místě. Nikdo nechodí hledat slepence bezcenných věcí. Je velmi hezké, když se vám alespoň jednou za život podaří najít tak krásný poklad.“

Podle kurátorky muzea Barrow's Dock Sabine Skae může nalezený poklad pomoci dostat se dané lokalitě mezi místa, kde se našlo důležité vikingské dědictví. „Za posledních deset let došlo k nárůstu malých nálezů a nyní i některých větších nálezu, je skutečně důležité vnímat dotyčnou oblast novým způsobem,“ uvedla. 

Profesor antropologie na Oxfordské univerzitě Stephen Oppenheimer řekl, že takové velké poklady jako je tento, vykreslují nový obraz toho, co Vikingové v Anglii dělali. 

„Takové objevy boří zažité teorie, že Vikingové přišli do Anglie jen plenit kostely. Nález takových pokladů naznačuje, že se Vikingové v Anglii usadili,“ myslí si Oppenheimer.

Podle Iana Stephense, který má na starosti turismus v hrabství Cumbia, by se takové nálezy rozhodně neměly podceňovat. „Doufáme, že až odborníci z Britského muzea poklad ocení, budeme moct začít shánět finanční prostředky, abychom zajistili, že tento výjimečný nález bude možné uchovat v místním muzeu Barrow's Dock, což může přilákat turisty,“ věřil Stephens.

Muzeum nakonec za třetí největší vikingský poklad nalezený na území Velké Británie zaplatilo 110 tisíc liber. Téměř polovinu získali z grantu Národního památkového fondu, zbytek pak z dalších fondů a darů.


 
Zdroje: www.dailymail.co.uk, www.theguardian.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

To je žrádlo! Díky! ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru