7. 3. 2015 Hledal kořen do terária, našel meč keltského bojovníka

Kategorie: Nálezy a záchranné výzkumy v ČR a SR , Kalendárium

Meč z keltského období našel před sedmi lety Miroslav Brázdil z Holešova. V lese hledal kořen, aby mohl pro sklípkany založit nové terárium. Objevil však artefakt, za který dostal odměnu deset tisíc korun. 

Meč měřil přes sedmdesát centimetrů a čepel měl širokou 5,5 centimetru. Sedmadvacetiletý Brázdil viděl jeho špičku, jak trčí ze země. V lese hledal kořen do terária. Plánoval, že pro sklípkany vytvoří nové zázemí.

„Když jsem kořen vytahoval, uviděl jsem špičku meče. Hned mě napadlo, že to nebude jen tak něco obyčejného,“ prozradil sedmadvacetiletý Brázdil, kterého zajímá historie.

Fotogalerie: Ocenění nálezce Miroslava Brázdila

Nález samozřejmě potěšil archeology. Přesné místo nálezu odmítli sdělit, aby se tam nezačali sjíždět zvědavci. Brázdil se zachoval vzorně a přivolal odborníky z Ústavu archeologické památkové péče. S jedním z členů nálezce meč vytáhl ze země. „Je to unikátní nález, nic podobného v kraji nemáme,“ potvrdila tenkrát archeoložka Muzea jihovýchodní Moravy Jana Langová. 

Archeologové posléze zjistili, že jde o meč z laténského období. Brázdil ani na chvíli neuvažoval, že by si meč nechal a pokusil se ho prodat. Od Zlínského kraje se dočkal odměny ve výši deset tisíc korun. „Taková památka patří do muzea. Ještě jsem ani nepřemýšlel nad tím, jak s penězi naložím. Určitě to ale nějak oslavíme, možná bude i nějaká bečka,“ přiznal tehdy nálezce.

Místo, kde meč našel, si vybral úplně náhodně. Nalezený kořen dokonce nakonec vyhodil, protože se mu nehodil. Archeologové později uvedli, že Brázdil objevil meč keltského bojovníka, který pochází z doby posledních čtyř století před naším letopočtem.

Podobné meče bez zdobení nosili lidé středních vrstev, kteří se stávali bojovníky. „Mohlo tady dojít k nějakému vojenskému střetu, možná byl uložený jako obětina pod zem,“ řekla ještě k nálezu Langová. 

Meč archeologové poslali pod rentgen. Bylo nutné zjistit, jestli zbraň neobsahuje nějaké zdobení. To se nepotvrdilo, a tak odborníci mohli meč ponořit do lázně s destilovanou vodou, aby odstranili rez.

Zdroje: www.idnes.cz, www.denik.cz

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

A hladal ho s cvičeným divočákom ...,že ? ;-) ;-) ;-)

A dodnes se prej bojí pavouků....

Jasně, hledání kořenů známe :-D :-D A pak ho zahodil....

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru