8. 2. 2011 Kalendárium

8.2.2011 Římská helma prodána za 2 miliony liber

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před desíti lety neznámý kupec vydražil za dva miliony dolarů římskou bronzovou helmu, kterou našla dvojice hledačů s detektory kovu. Původní odhad ceny byl přitom několikanásobně nižší.

Milionářem se stal před desíti lety farmář, na jehož pozemku v Cumbrie na severozápadě Anglie našla dvojice hledačů s detektory kovu římskou bronzovou helmu. Dotyčné pole už prohledávali několik let, životní nález se jim ale podařil až v polovině roku 2010.

Dvojice hledačů si přišla i na parádní částku, přestože polovinu dostal majitel pozemku. Původně odborníci odhadovali, že má bronzová helma hodnotu přes 300 tisíc liber. Realita byla ale ještě lepší. V únoru 2011 se vzácná helma vydražila ve známé londýnské aukční síni Christie's za neuvěřitelné dva miliony liber.

Podobné helmy se na území Velké Británii našly v minulosti pouze dvě, proto je tento nález tak vzácný. Dvojice hledačů pokladů, kteří objevili třetí kus, si přáli zůstat v anonymitě. Farmář Eric Robinson dostal polovinu částky z prodeje, tedy jeden milion dolarů. Zachoval se jako štědrý otec. Za získané peníze z prodeje koupil svým dvěma dcerám domy.

Nakonec zůstal v anonymitě i kupec helmy, kterou pravděpodobně vojáci nosili na sportovních akcích. Byl ochotný zaplatit skutečně neuvěřitelnou částku, která vytřela zrak nejednomu odborníkovu na římské období.

Mezi zájemci bylo i Carlisleovo muzeum. „Byl jsem optimistický, že helmu získáme do naší sbírky. Podporovalo nás i Britské muzeum. Bylo pro nás důležité, aby takový artefakt nalezený v Cumbrii tady také zůstal,“ doufal Andrew MacKay z Carlisleova muzea.

Neměli ale dostatek financí, aby si mohli helmu koupit.  Co se týče šťastných nálezců, média uvedla, že šlo o otce a syna z Peterlee, které se nachází v hrabství Durham. Dotyčný pozemek a jeho okolí prohledávali sedm let, než našli poklad.

„A najednou narazili na krásnou věc spojenou s Římany. Je známé, že v dané oblasti chovali zdejší obyvatelé ovce a skot, ale o životě Římanů se neví vůbec nic. Nechal jsem proto na odbornících, aby o helmě zjistili více informací,“ uvedl farmář Eric Robinson.

Podle něj místní vesničané měli z nálezu radost. „Velmi to uvítali. Byli potěšení, že zrovna na místním poli se našla taková vzácná římská helma. Do vesnice to přineslo trochu vzrušení. Ale jinak nás to vůbec nezměnilo,“ řekl ještě farmář v BBC.

Zdroje: www.bbc.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

:-O :-O :-O

bigmakak: Opravíme to. Nemám problém s převzatým textem. Tohle není moje hlavní zaměstnaní. Píšu sem články obvykle po večerech, po nocích nebo o víkendu. A zabere mně i dost času, než vůbec najdu, co budu psát. Takže se stává, že se upíšu a přehlédnu to, i když to po sobě několikrát čtu. To je úplně normální. Jinak, díky za upozornění.

Mysaku, predpokládáš špatně. Nejdřív googlit, googlit 8-)https://www.wikiwand.com/en/Crosby_Garrett_Helmet

Mysak: Odměnu za to samozřejmě mám. Zabere to opravdu dost času. Fotky vždycky dohledávám. I všechny zdroje, které o té konkrétní věci psaly. Ale když ty fotky nejsou u článků, tak nevím, kde je jinde hledat. Vždycky uvádím i jméno nálezce a klíčová slova do google, aby mně to našlo jen fotky. Rozhodně to nijak nešidím. Ale jak říkám, zvlášť u x let starých článků fotky někdy prostě nejsou. A rozhodně není podmínka, že každý nález je detailně nafocený. To bývá zpravidla jen skutečně u velkých a významných nálezů. Co se týče té helmy, našla jsem dva články na www.bbc.com. Tam byla jen ta jedna fotka helmy z různých stran. Někdy se fotka taky roztáhne, není pak tak ostrá, jak když ji stáhnu. Jinak helma je autentická.

Mě převážně zajímá nález, jak kde a co. Pak nač ta věc sloužila a jak je stará. A to co za něj dostane ,nebo nedostane, mě nezajímá vůbec. ;-)

Jediný co trochu mrzí mne je , že by se zde mohly občas objevit články nálezů z naší kotliny a že by se téma našlo, od bronzových depotů až po nějakých průzkumných ofigo archeo akcí... To neni nic proti tobě Wiky, články si vždy přečtu rád, obzvlášt, když ti to nikdo naservíruje přímo pod nos :-)

LuckyLuky: Zkusím něco vymyslet ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru