8. 3. 2008 Devítiletý chlapec našel 7000 mincí

Kategorie: Mincovnictví - Numismatika , Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Skandinávii

Neuvěřitelných sedm tisíc středověkých mincí našel sedmiletý chlapec ze švédského města Lund, když byl s dědečkem hledat staré dělové koule. Nalezl přitom poklad ze třináctého století. Jeho hodnota byla minimálně 250 tisíc amerických dolarů.

Mince našel chlapec u švédského města Lund, ze kterého také pochází. „Šel jsem s dědečkem hledat dělové koule, když jsem narazil na kus kovu. Nejdřív jsem si myslel, že je to šrapnel z granátu. Křičel jsme na dědečka, aby za mnou přišel. Pak jsme spolu našli další a další mince,“ řekl devítiletý Alexander Granhof.

Společně s dědečkem nakonec našel 4600 mincí. Poklad řádné oznámili a na místo vyrazili archeologové. Pomocí detektorů kovu se podařilo zvýšit počet nalezených mincí na sedm tisíc. Archeologové tenkrát nevyloučili, že v zemi můžou být i další mince. „Je to něco neuvěřitelného,“ prohlásil Bernd Gerlach z univerzity v Lundu.

Alexander a jeho dědeček Jens Granhof se začali zajímat o archeologii poté, co si přečetli o pokladu zakopaném někde v provincii Scania na jihu Švédska. Vyrazili proto společně hledat a užít si trochu dobrodružství.

Odborníci tenkrát ještě neměli odhad hodnoty nalezeného podkladu. Podle obsahu stříbra v mincích šlo ale o minimálně 250 tisíc amerických dolarů. „Mince byly pravděpodobně ukryté někdy kolem třináctého století. Poklad byl rozdělený na dvě části zabalený do látky,“ řekl vedoucí zdejšího muzea Per Karsten.

Podle odborníků jde o mince, které byly zřejmě vybrány jako církevní daně. Majitel pak peníze nejspíše schoval v době nepokojů. Depot obsahuje tisíce anglických mincí s vysokým obsahem stříbrna a některé další místní, méně známé ražby. 

O pokladu jsme i zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/devitilety-chlapec-nalezl-tisice-stribrnych-minci-4602

Zajímavý je i případ americké Oklahomy, kde teprve sedmiletý chlapec našel detektorem kovu poklad z počátku dvacátého století. Objevil skleněnou láhev s prsteny, diamanty, perlovým náhrdelníkem, zlatými hodinkami i zlatým náramek s kameny.

https://www.lovecpokladu.cz/home/sedmilety-chlapec-nasel-detektorem-kovu-poklad-z-pocatku-20-stoleti-7354

Zdroje: www.taipeitimes.com, www.thelocal.se

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

:-O

Viky-díky za článek.Jen by to chtělo opravu nadpisu nebo textu.V nadpisu je klukovi devět a hned v první větě textu sedm ;-)

Taky děkuji za článek, ale občas by to po sobě chtělo přečíst a zkontrolovat slovosled..
Ale cením, že si dáváš tu práci a píšeš pro nás.. :-)

Co furt brblate :-) Viky opět supr článek, dík...

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru