9. 2. 2016 Kalendárium

9.2.2016 Pohřebiště z doby bronzové

Kategorie: Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Před pěti lety dvojice hledačů s detektory kovu objevila na poli v Lancashire pohřebiště. Používalo se od pozdního neolitu do střední až pozdní doby bronzové. Nejprve narazili na několik artefaktů.

Šťastnými nálezci jsou dlouholetí kamarádi, kteří často vyráží na hledačské procházky, a sice Matthew Hepworth a David Kierzek.

Na tento výjimečný nález si museli dlouho počkat. Na hrob narazili až dlouhých dvacet let poté, co jeden ze zmíněných hledačů poprvé prohledával dotčené pole. Starobylá mohyla se tam nacházela nedotčená tisíce let.

Nález hned oznámili a na místo se vydali archeologové, kteří od července 2016 prováděli rozsáhlý průzkum dotyčného pole. Dokonce získali grant ve výši téměř padesát tisíc liber. Pro média se rozmluvil jeden z nálezců. „Hrob byl skutečně nedotčený, což ho činí velmi vzácným. Nenašli bychom ho, kdybychom jako první nenarazili na několik artefaktů,“ uvedl tenkrát čtyřicetiletý Matthew Hepworth.

Na pole v Lancashire na severozápadě Anglii se během dvaceti let několikrát vrátil, minimálně prý pětkrát. „Měl jsem štěstí, že jsme nakonec hrob našli. Jako první jsme narazili na staré dláto, což je docela vzácná věc. Takových se ve Velké Británii našla jen hrstka. Potom jsme vykopali ze země dýku a fragmenty dalších bronzových předmětů,“ zavzpomínal ještě Hepworth.

Hepworth pracuje jako zdravotní bratr a hledání s detektory kovu je jeho velkou zálibou. Ve stejné oblasti, kde našel hrob z doby bronzové, už dříve objevil skrýš vikingského stříbra, které je vystaveno v městském muzeu v Lancasteru.

Nález pohřebního památníku, který se používal přibližně 1500 let, mu ale také udělal velkou radost. „Rozhodně nejsem nikterak zklamaný, naopak. Je to velmi významná věc. Věřil jsem, že pole ještě skrývá nějaký kus historie,“ přiznal Hepworth.

Další výzkum pak provedla skupina DigVentures, kterou založila trojice archeologů. Dlouhodobě provádí průzkumy různých významných lokalit, bojují ale zároveň s nedostatkem financí, proto se snaží získat granty. „Podobná naleziště jsou nejlepším způsobem, jak se dozvědět více informací o životě Britů v dávných dobách. Třeba v době bronzové,“ uvedli archeologové.

Zdroje: www.bbc.com, www.dailymail.co.uk

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Kelti, římani, anglosasové, vykingové... Mají tam všechno. Británie překypuje historií, skutečné eldorado hledačů. Jedním z mých velkých snů je strávit tam hledáním alespoň 14 dní.

Tuco: Je mi to jasný, taky tam mají chleba o dvou kůrkách. Historicky je ta země fascinující, ale my moc pozadu taky nejsme. ;-)

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru