9. 3. 2021 Kalendárium

9.3.2011 Zlatý poklad z doby železné

Kategorie: Poklady , Kalendárium , Nálezy nejenom s detektorem ve Velké Británii a Irsku

Zlatý poklad z doby železné nalezený poblíž Stirlingu hledačem s detektorem kovu byl před deseti lety prodán za téměř jeden milion liber. Nálezce dostal polovinu. Depot obsahoval čtyři zlaté keltské nákrčníky.

Šťastným nálezcem byl David Booth, který s detektorem kovu hledal pouze chvíli. Chtěl si najít novou zálibu, která by ho bavila. Když se učil detektor ovládat, hledal příbory v kuchyni. Poklad našel zanedlouho, a sice v září 2009. Booth dostal polovinu peněz z prodeje. Druhou majitel pozemku, kde se nákrčníky nacházely. 

Šperky pochází z 1. až 3. století před naším letopočtem. Památkový fond národního dědictví, umělecký fond, skotská vláda a skotské národní muzeum přispělo k tomu, aby poklad získal stát a mohla si ho v budoucnu prohlédnout veřejnost. Později byl také poklad k vidění v národních sbírkách.

Poklad Booth našel na místě, které bylo jen asi dva metry vzdálené od jeho auta. Odborníci uvedli, že nákrčníky jsou příkladem krásné řemeslné práce z doby železné. 

„Jsme rádi, že jsme zajistili tento ohromný poklad, abychom ho mohli vystavit ve skotském národním muzeu. I bez něj jsme měli roční návštěvnost přes 600 tisíc lidí. Očekávám, že šperky k nám přitáhnout ještě více návštěvníků. Chceme je vystavit ku příležitosti otevření muzea po rozsáhlé rekonstrukci,“ uvedl tenkrát Gordon Rintoul, ředitel skotského národního muzea. 

Nález nákrčníků je nejdůležitějším zlatým pokladem v historie Skotska, který se kdy podařilo najít. Do Stirlingu se hledač vydal, protože slyšel, že se tam už našlo pár krásných věcí z doby železné. Také zatoužil po pokladu.

Ze čtyřech nalezených zlatých nákrčníků se odborníkům nejvíce líbil ten, který má krásné ozdobné konce. Je vyrobený z osmi ozdobných zlatých drátků. „Když detektor začal vydávat signál, tak jsem hned začal kopat zahradním rýčem. Asi patnáct centimetrů hluboko jsem viděl záblesk jednoho z nákrčníků, pak jsem našel i zbylé,“ uvedl Booth, který pracuje v safari parku jako chovatel a za svůj první detektor kovu utratil asi 240 liber.

O pokladu jsme psali zde: https://www.lovecpokladu.cz/home/detektorem-kovu-nasel-zlato-za-1-milion-liber-4781

Zdroje: www.dailyrecord.co.uk, www.bbc.com, www.theguardian.com

Článek je zařazen v kategoriích:

Komentáře

Teda ten na poslední fotce, je nádherná práce .

:-O :-O

Přidat příspěvek

Pro vložení příspěvku se musíte přihlásit. Pokud nemáte na tomto webu účet, zaregistrujte se.

↑ Nahoru + Zobrazit další nabídky

Nahoru